fanynek

Proč koně běhají na závodní dráze doprava a všechno ostatní závodí doleva?

Doplňuji:
atleti běhají doleva,rychlo­bruslaři bruslí doleva,plochá dráha se jezdí také doleva a na co jsem zapomněl?Jenom koně béhají doprava a ještě jsem se nedozvěděl proč.

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě to souvisí s tím, že mezi koi jsou leváci i praváci. Ale z článku vyplývá, že většina drah je levotočivých.

cituji z článku – odkaz pod textem
"I přes rozdílné definice a teorie vzniku laterality u koní, se vědci, jezdci i trenéři shodnou, že koně se většinou snadněji otáčejí doleva.

„Dostihoví trenéři zase vědí, že někteří koně dosáhnou lepších časů, když běží dostih na určitou ruku (většinou na levou, proto je i většina dostihových drah levotočivých).
Parkuroví jezdci vědí, že mnozí mladí koně mají problém doskočit za skokem na jednu nohu, že při nájezdu na překážku z jedné ruky dělají kratší cvalové skoky.“

Koně praváci, koně leváci, autorka Dominika ŠVehlová.
http://www.equ­ichannel.cz/ko­ne-pravaci-kone-levaci
V odkazu jsou uvedeny zdroje, na něž se autorka odvolává.
Jen jeden se týká koní
http://de.wiki­pedia.org/wiki/Nat%C3%BC­rliche_Schiefe

Různé drezurní lekce umožňují koním používat pružně obě poloviny těla Tento gymnastický trénink je důležitý a jezdci by jej měli provádět denně. Jedním z cílů jezdce je koně narovnat . Rovnání je součástí r výcviku koní . Jde o to, aby kůň neměl zdravotní problémy při použití jen jedné strany.

Další článek:, Jak jsou na tom praváci a leváci mezi koňmi? Zkuste si pročíst, dovíte se víc.
http://21stole­ti.cz/blog/200­9/03/19/jak-jsou-na-tom-pravaci-a-levaci-mezi-konmi/

Další odpovědi
anonym

Domnívám se, že ve své otázce „všechno ostatní závodí doleva“ tvrdíš nepravdu…
😁
Můžeš to upřesnit?
Doplňuji:
Jsou dostihy, které se běhají na levou ruku, jsou i takové, které se běhají na pravou…
Podobně F1 (minimálně část závodů – neprohlížel jsem všechny tratě) se jezdí ´doprava´.
Proto se domnívám, že tvrdíš nepravdu – nebo, minimálně, zahrnuješ do svého tvrzení pouze ty ´závody´, které vyhovují tvému tvrzení…
___
Ber to tak, že směr závodu je dán ´dohodou´…
😉