Nikkol

Proč, když platím v hotovosti, se cena zaokrouhluje a když platím kartou, tak mi tam naúčtují i ty halíře?

Nejlepší odpověď
annas

Koruna česká je od 8. února 1993 měnová jednotka České republiky (se zkratkou Kč, dělí se na sto haléřů. Proto se při bezhotovostním styku haléře používají.

Při placení v hotovosti je možné platit jen mincemi, které existují. Nejmenší je korunová. Stále totiž platí možnost uvádět ceny v haléřích a zaokrouhluje se až konečná částka – jen na koruny.

Další odpovědi
anonym

Protože pro platební styk v hotovosti jsou nejmenší mince v hodnotě 1,– Kč. Těžko bys tedy mohla něco hradit v menší měně. Bankovní operace se provádějí bankovními převody a ty se počítají na setiny koruny. Jsou to jenom převody a zaúčtování číselně vyjádřených částek. Tady halíře nevadí. V případě zrušení účtu a výplaty jeho zůstatku by Ti banka ale také hotovost musela zaokrouhlit na celé koruny. Halíře nedokáže vyplatit totiž ani banka (nemůže a nesmí provádět takové operace, protože nejsou realizovatelné z důvodu neexistujících mincí).