Proč když do vody hodíte kostku, se udělá kruh?

Doplňuji:
Dekuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Souvisí to s naukou o vlnění. Hodíte-li do vody kostku cukru vytvoří se bodový zdroj vlnění, které se šíří rovnomněrně všemi směry. Proto kruhy.

Další odpovědi
anonym

Je zajímavé,že ve vakuu se vlny šíří odlišně,dá se říct,že kopírují obrys stimulu,takže teoreticky by nevznikaly kola,ale čtverce.

Tata

Obě odpovědi se blíží správné odpovědi. Jaký koli předmět který padá před sebou hrne vzduch (stejně jako když vstupuje kosmická loď do atmosféry). Takto tlačený vzduch obtéká předmět a jeho tvar je kuloví. Tento vzduch naráží na hladinu jako první a proto vlny se rozebíhají v kruhu. Protože ve vzduchoprázdnu není vzduch musí vlny kopírovat tvar předmětu.