Avatar uživatele
Putin

Proč jsou dnes používány pojmy jako mameluk či pako jako nadávky?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, quentos, briketka10, gecco před 3186 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

O užití nadávek se zde již několikrát mluvilo. Proč právě tyto, nevím.

mameluk = neohrabaný, těžkopádný člověk.

Původně muslimský otrok /nemuslimského původu) vycvičený na vojáka. V dalších letech se z některých stala elitní část armády, jejichž někteří příšlučníci ovládli Egypt.

arabsky mameluk= otrok. U nás synonymum pro mamlasa – hlupáka, společensky neohrabaného,. Původ od mamlat – žmoulat něco mezi rty , též nersrozumitelně mluvit.

pako – ten, kdo se hloupě chová. Nebo tduševně nemocný vězeň nebo pachatel, ale i ten, kdo chce tento dojem vzbudit. . Původ z německého Pack = sebranka, pakáž nebo od starého pakost = neduh.

Podle Slovníku nespisovné češtiny.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Postupem času došlo k sémantickému posunu…
😉
Podobně je tomu u slov – manták, maďar…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
pusinka50

Proč myslíš, že jsou používány dnes jako nadávky? Co ta slova znamenala dříve? Přece znamenala také lehkou nadávku. Osobně nevidím rozdíl mezi dříve a dnes pronesenými těmito nadávkami. Nejsou sprosté a druhá osoba na to dotčeně a urážlivě nijak hůř nereaguje. Myslím, že po objevení se mnohých horších a sprostších nadávek během let už tato slova nějak ztratila svůj smysl a moc lidí je ani už nepoužívá. No, můj názor, třeba mi ho tu někdo vyvrátí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

Můj názor – běžná nadávka u dnešní mládeže 😁

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

gecco

a Ty si připadáš starý ?
mameluk říkám i dnes
kdejakému opilci – paku 😁

před 3186 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

Briketko – „pako“ bylo běžnou nadávkou naší generace, „mameluk“ tak nejmíň o dvě generace dřív…
Dneska už by tomu mladí asi ani nevěřili…
😉

před 3186 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

asi tak :)

před 3186 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek