Proc je zdravejsi sojove mleko nez obycejne kravske?

Cetla jsem si vyzivove hodnoty na obalu sojoveho mleka...sacharidy, bilkoviny vsechno je temer stejne jako u mleka kravskeho.Tak proc je sojove mleko lepsi a zdravejsi?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Sojový nápoj je lepší a zdravější než kravské mléko? Ne tak docela a záleží co v které potravině a ve kterém období života hledáš. Dospělý člověk by se bez kravského mléka měl obejít (ale ne už tak docela bez mléčných výrobků) a výrobky ze soji také nenahradí maso a mléko.
Výrobky z luštěnin se, s výjimkou výrobků ze sóji, na trhu vyskytují velmi omezeně. Ze sójových výrobků jsou nejrozšířenější sójové texturované výrobky (nesprávně nazývané sójové maso) sloužící jako náhrada masa a sójové nápoje (dříve sójové mléko). Tyto sójové výrobky mají ve srovnání s klasickými řadu předností (u masa – nižší energetická hodnota, nepřítomnost tuku a cholesterolu a naopak přítomnost vlákniny, u mléka – nepřítomnost cholesterolu a laktosy, příznivější složení mastných kyselin tuku), ale i nedostatků (u masa – malá využitelnost železa a nepřítomnost vitaminu B12, u mléka – nižší obsah a využitelnost vápníku, u obou výrobků – nižší kvalita bílkovin a přítomnost antinutričních a přírodních toxických látek).

Další odpovědi:

Stříbrný

Já bych to netvrdila. To je názor zarputilých veganů, kteří tvrdí, že kravské mléko je jen pro telata a proto jej nepijí a nahražují jej rostlinnými náhražkami, jako je např. právě to sojové.
Tím nechci říci, že sojové mléko je špatné, určitě obsahuje spoustu látek a vitamínů, ale kravské (potažmo i kozí a ovčí) mají zase jiné věci, které jsoui pro naše tělo přinosem.
A mimo to, i soja je alergen!!!

Zlatý

Především je to proto, že kravské mléko je pro lidský organismus prakticky nestravitelné - není divu, vždyť svou chemickou složitostí bylo uzpůsobeno čtyřžaludečnímu zažívacímu traktu krávy.
Více viz M. a H. Diamond: "Fit pro život", Pragma Praha 1994

Stříbrný

Kdo to tvrdí? prodejci sojového "mléka"?

Pokročilý

Nemyslím si, že je sojové zdravější. Od jisté doby mám z GMO potravin, i těch "sebezdravějších" obavy...

Diskuze k otázce

Zlatý

briketka10

já ho například pít musím
na kravské mám alergii a
držím bezlepkovou dietu
není to jen o vegetariánech,
jak tu někteří píšou..
jiné mléčné zakysané výrobky
můžu, ale mlíko ne :(

Zajímavé otázky v kategorii Jídlo a vaření

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Jídlo a vaření

Zlatý hanulka11 986
Zlatý Drap 840
Zlatý annas 757
Zlatý iceT 494
Zlatý marci1 479
Zlatý gecco 431
Zlatý briketka10 414
Zlatý quentos 405
Stříbrný elektrikář 395
Zlatý mosoj 351

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.