štamgast

Proč je ve fotbale před velkým vápnem půlkruh?

Má to nějaký význam?
Doplňuji:
Braník: Chlapče, ty jsi úplně mimo mísu. Já se neptal na to jak se lajnuje a na rozměry ale k čemu SLOUŽÍ onen půlkruh!

Odpovědi
cochee

Půlkruh slouží k tomu, že při pokutovém kopu musí všichni hráči kromě exekutora penalty a soupeřova brankáře stát mimo velké vápno a zároveň v minimální vzdálenosti 9,15m od míče. Takže všichni stojí za lajnou vápna, ale tam, kde je půlkruh, musí stát i za ním
Doplňuji:
On to správně tedy není půlkruh, protože jeho střed je na značce penalty; aby to byl půlkruh, musel by mít střed na lajně vápna.

bolak

..jinak se tomu říká pokutový oblouk.

(teď se budeš ptát, proč zrovna 9,15 metrů, viď :))