Boy 13

Proč je tomu tak ?

Proč ? Přece bydlení, mít kde bydlet, je základní potřebou každého z nás, abychom mohli chodit do zaměstnání a fungovat. No jo, ale když chcete bydlet, tak buď platit nesmyslně vysoký nájem nebo si vzít hypotéku na STARÝ panelový byt 2+1 (2.500.000,– )PŘÍKLAD. Tak a teď plaťte 30 let – 35 let. Teď onemocníte, nejste schopni splácet a banka vám veme doslova STŘECHU nad hlavou. Jako mladý člověk, nevidím v této republice svoji budoucnost dobře, protože z tich 25.000 co si vyděláte čistého v průměru v zaměstnání plaťte 13.000 – 15.000 hypotéku, 5.000 do fondu oprav a zbyde VÁM 5.000 na jídlo, poplatky, internet, šactvo atdl. A to nemluvím o tom, kdyby měl člověk dítě nebo dvě. Jsem z toho smutný, mám z toho syndrom vyhoření, protože, kdybych šel do Německa, Švédska, Rakouska, Dánska, tak bych byl na tom troufám si říci jak platově a mít svoje vlastní bydlení a přístup k hypotéce o něco snazší a určitě i vyšší životní úroveň, kvalitnější potraviny a ŽIVOT obecně. Proč, proč někteří mladí Češi musíme za lepším životem odcházet do ciziny ? Je to SMUTNÉ. Moc mi to mrzí. Díky za Vaše názory, Vážim si jich.

Nejlepší odpověď
Hlada

Nájemné není nesmyslně drahé. Výnos z investice je něco kolem 4% a ještě je s tím hodně práce, takže nic moc.
To, že si jednotlivec se začátečnickým platem nemůže koupit sám pro sebe dvoupokojový byt, je normální. Ve zmíněném Německu si takový byt nekoupí ani rodina.
Představa, že se za socializmu rozdávaly nové byty zdarma, je mylná. Aby jednotlivec dostal státní byt bylo naprosto vyloučené. Podnikové byty mohli dostat jen někteří zaměstnanci vybraných profesí, kteří zpravidla bydleli s rodinou u rodičů a ještě se museli zavázat na 10 let. Dneska už naprosto nepředstavitelné. Nájem jednopokojového pražského bytu bez ústředního topení v domě z počátku minulého století měl cenu venkovského stavení. Současná situace není o nic horší. Pracující manželé střední úrovně si mohou na pražský byt ušetřit do deseti let.

Další odpovědi
elkon

Všude je něco, pracovat se musí všude. Nikde na tebe nečekají. Co je někde příznivé, je to zase vykoupeno něčím jiným. Každý se musí naučit nějak fungovat. Základem je vzdělání a pak solidní práce. Je potřeba se vypracovat. Dnes mládež opustí školu a hned by chtěli 50000. Napřed ale je potřeba něco dokázat. Některé ale místo práce zajímají jen mobily a pod.

Disraeli

Ceny jsou optimální.

Na tom je život založen. Primární potřebou je pud sebezáchovy (a pod něj spadá i druhý nejzákladnější, pohlavní pud a další). Vše v životě je jen takovou jeho formou, jeho projevením. Ať už vydělávání peněz, jejihc utrácení, jedení, domov, množení.
Práce, peníze, živobytí, domov a rodina (druh, družka).
Nájem není nesmyslně vysoký a zbytek vidíš zkresleně. V porovnání s minulostí žijeme všihni na vysoké úrovni, jako prasata v žitě. I ti, kteří se pokládají za chudé, chudými nejsou (alespoň finančně). Těch možností, životní úrověň, technika, ceny/dostupnost a příležitosti…
Nikdo tě do ničeho nenutí, půjčku si brát nemusíš. Je to na tvém rozhodnutí. Má ti to pomoci a život ulehčit (ne naopak). Pokud to vidíš jinak, neber si ji.

led

Ptáš se „Proč je tomu tak?“
A já se ptám: Cos udělal aby tomu tak nebylo?

Naivní Boy 13, pokud bys v zahraničí pracoval taky tak špatně, jako špatně píšeš ve svém rodním jazyce, ani v cizině bys na vlastní byt nevydělal. Dnes sa již státem nedotují byty, jako kdysi v nedávné minulosti. „Jestli chceš bydlet, zaplať za bydlení to, co žádá trh“ praví heslo dne a je jedno, kde právě jsi.
Ptáš se: „proč někteří mladí Češi musíme za lepším životem odcházet do ciziny ?“ a co tak zeptat se sebe „Co jsem udělal já, aby tak nebylo? Proč vzdávám se boje a lkajíc utíkam zbaběle, místo abych bojoval proti zlu?“

Ametyst

Je to smutné a je to tak. Účelem je držet lidi na krátkém řetězu. Kdo má hypotéku, nezlobí, nerebeluje, neodmlouvá, zdrží se vlastních názorů. Je z něj sice bláto po stránce lidské, ale bydlí a má práci.

Drap

Vyhoření bývá z jiných důvodů- Kdo ti brání jít do Německa, Švédska, Rakouska nebo Dánska? Problémy s bydlením ber jako nutnou daň za demokracii a rozleť se do světa za levným bydlením,

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Boy 13

Disraeli: Respektuji Váš názor, ale opravdu nesouhlasím s tím, aby starý byt v panelovém bytě 3 + 1 stál 4.500.000

Hlada

To je ale jediné, co s tím můžeš udělat. Ten byt takovou hodnotu má a je za takovou cenu na trhu prodejný.

Dochy

Pokud jseš sám, můžeš si koupit nějakou polorozpadlou chajdu za 800.000, během pár let se finančně zmátoříš, chajdu po odpolednách zrenovovanou prodáš za pár mega a zařídíš se lépe… Hele, brečet umí kde kdo. Kdo opravdu chce, ten vydělat dokáže. Popravdě, já k nim nepatřím, nemám tu cílevědomost a výdrž…

zjentek

Boy 13, zdá se ti to horší než smítkem do oka? (;

Boy 13

elkon: Máte určitě v něčem pravdu, ale naše generace to nemá jednoduché v tom, že naši babičkové a dědečci dostali před rokem 1989 za socialismu ZADARMO byt v panelovém domě a po revoluci si ho mohli odkoupit za směšný vzhledem k dnešním cenám peníz. Odkoupili si od státu po revoluci např byt v panelovém domě 3 + 1 za 100.000,– Dnes ten samý byt v panelovém domě 3 + 1 stojí NEUVĚŘITELNÝCH 4.500.000,– JE TO SMUTNÉ A DEMOTIVUJÍCÍ PRO NAŠI MLADOU GENERACI. Uvázat se na celý život, spláce hypotéku ba starý panelový byt, není to dobré. Je to smutné, že naše vláda k nám mladým lidem vůbec nepřistupuje a nebere na nás ohled. Je to smutné, hodně smutné, že to v porovnání a jinými evropskými státy takhle u nás dopadlo.

Dochy

Na ten byt zadarmo řada z nich čekala klidně i 10–15 let. ty směšný prachy odpovídali několikaleté mzdě. Teď Ti to může připadat jako pakatel, ale tehdy to pro mnoho z nich byla téměř likvidační suma. Za 20 let se tu objeví nějaká Girl 123 a bude tu fňukat jak je to hrozný, že před 20 lety nějakej Boy 13 si mohl koupit byt za pakatel…

elkon

Boy 13. To je kapitalismus. Za socialismu (na který dnes všichni nadávají), ten kdo neměl svůj domek, bydlel ve státním bytě a platil nájem, nebo v družstevním bytě, který částečně financoval a částečně splácel svojí prací. Byly i jiné „vymoženosti“, jako zdravotnictví a školství zdarma a pod.