zjentek

Proč je na studentských kolejích mnoho studentů z jiných zemí?

To my už snad máme inteligence dost?

Všiml jsem si, že na vysokoškolských kolejích se to jen hemží studenty ponejvíce z Indie, Súdánu, Slovenska a především a to nejvíce z latinské Ameriky. Dále tam pak bydlí mnoho UAáků, ale ti zpravidla nestudují, jen využívají služeb kolejí.

Proč tomu tak je? Ještě pár let zpět tomu tak nebylo a převažovali zde studenti z Česka, jaký div.

Nejlepší odpověď
Arne1

Bylo tomu vždy. Za našich časů byly některé bloky kolejí „cizinecké“, jak je to dnes nevím – možná je to promíchané. Na školách studuje spousta samoplátců z různých států, pro školy to je nezanedbatelný zdroj příjmů.

Další odpovědi
Emefej

Na kolika kolejích jsi svůj průzkum dělal? Za mých studentských let koncem sedmdesátých let se to na VŠ kolejích Libyjci, Kubánci nebo Syřany jen hemžilo.

ten který je

Bylo tomu i dříve.Studovali zde studenti z třetího světa už od šedesátých let.

GM

Za mého mládí bylo zahraničních studentů plné Brno. Měla jsem strach vlézt do šaliny, jako na blondýnku se na mne okamžitě začal lepit černoch.

da ny

To záleží na fakultě.
Nemám dlouholetý přehled, jen zhruba posledních 15 let. Cizích studentů, převážně samoplátců je zde dost. Slováci se berou v rámci „vypořádání“, v rámci rozdělení republik (povinný podíl studuje zdarma).
Studium a životní náklady jsou pro ně zajímavé. Zatím i prestiž některých fakult (zatím i LF, pokud to tato vláda nepohnojí).
Mnohé koleje jsou v nevyhovujícím, až dezolátním stavu (LF Plzeň).
Střídají se vlny slabších/silnějších ročníků českých studentů. Když jsou volné kapacity, nabere se zřejmě více cizinců.
Český student, často dává přednost spolubydlení v pronajatých bytech. Mívají tam více klidu, soukromí, čistoty. Mohou si vybrat. Někdy, při větším počtu osob na 1 pokoji, je takové bydlení i levnější, než kolej.
Jindy, pro velký zájem, je „nárok“ na kolej limitován vzdáleností (km) od místa bydliště. Dostupností dopravní obslužnosti (přestupy). V podzimním semestr bývají koleje plné, v letním uvolněné i prázdné.
Jsou to státní zařízení, majetek. Právě v takových zařízeních jsou ubytováváni UA uprchlíci. Také ve školících státních objektech.

paul1

Je to docela normální, vždy tomu tak bylo. Existuje program Erasmus, podle kterého studují tisíce studentů v různých krajinách.
Tady je taková perlička:
http://www.os­trovanka.cz/ce­si-v-cizine-monika-srncova-tenerife-kanarske-ostrovy-soucast-spanelska/

Zdroj: https://www.vy­sokeskoly.cz/cla­nek/erasmus-dal-svetu-miliardu-deti-co-jeste-jste-o-programu-nevedeli

zjentek

Emefej průzkum jsem dělal v Ově kolejích při VŠB.