Otazník123

Proč je kolem startujících raket něco jako mlha?

Před i při startu rakety jde vidět kolem jejího trupu takovou bílou mlhu která vypadá trochu jako suchý led. Zároveň při odstartovaní jakoby z rakety odpadávaly kusy něčeho. Nevíte o co se jedná a k čemu to slouží ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jako okysličovadlo paliva většiny raket slouží kapalný kyslík a u amerických raket jako palivo kapalný vodík. Ten musí být držen za velice nízkých teplot, kvůli radikálnímu snížení objemu. Izolace nádrží samozřejmě není dokonalá, povrch rakety je podchlazený a na něm se sráží vodní páry a rovněž jako podchlazené klesají dolů. Stejně tak vzniká i námraza, která zejména při startu odpadává vlivem vibrací.

Další odpovědi
Mupek

Odpadává pěnové obložení.Pěnové obložení způsobilo zkázu raketoplánu Kolumbie