Zlatý

Proč je citoslovce kýchání obecně ustanovené jako "hepčí"? Vy taky vydáváte hepčí když kýcháte?

Třeba já dělám "eche" (a to se nechci chlubit).

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Já dělám "pšík". Německý děda (a vůbec Němci) při kýchnutí dělají "hopla".

Další odpovědi:

Zlatý

To máš asi to samý, jako když se v češtině ustanovilo, že motyka bude motyka a ne bagr. Není to obecně ustanovené, s hepčí jsou jak exoti sami ve světě jenom Češi. Angláni s Amíkama dělaj "ah-choo", tedy "əčú", frantíci "ah-tchouin" [a-č(u)in] a podobně. Já taky nedělám ani jedno z toho, ale fascinujou mě lidi, kteří se při kejchání ještě snažej to hepčí vyslovit (pár takovejch znám), asi aby "zapadli".

Zlatý

Já bych řekl, že to "he" vyjadřuje nádech a "pčí" pak vlastní kýchnutí.. Tak proto ono citoslovce ))

Stříbrný

:D
Nevím proč to tak je, já ho ani nepoužívám, protože já dělám "ha...ha...ha...pčííííííí...."
Doplňuji:
quentos: Přísahám, že se to nesnažím vyslovit :) Jen že takhle nějak by asi zněl nejbližší slovní popis.

Diskuze k otázce

Zlatý

barnajka

To já dělám 'hapčačááááááááá'...ale je teda fakt, že to takhle teatralizuju trochu úmyslně, ať už to teda stojí za to :))
Ale když nechávám volný průchod přirozenosti, tak ze mě většinou vyleze cosi jako 'ha..ha..hapčččč' (opravdu málokdy se mi podaří odkejchnout naráz, vždycky to ze mě leze půl hodiny..proto to několikanásobný 'ha' :))

Zlatý

bolak

palec

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2732
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.