partep12345

Proč je Bangladéš tak přelidněný?

Nejlepší odpověď
quentos

Ze stejného důvodu jako Indie nebo většina afrických států. Neznalost antikoncepce (eventuálně její odmítání z náboženských důvodů) a časté oddávání se sexu coby jediné nenákladné „zábavě chudých“.

Další odpovědi
Disraeli

Soustředění se primárně na rodinu než na práci. Není zde odklad mateřství ani další podobné faktory. Úplně stejně jako Afrika. Primární je zemědělství (oproti obchodu, pronikání, průmyslu a podobně… A zemědělství přelidněný stát neužíví ani nerozvíjí ekonomiku – a ta lidi živí).
Ve vyspělejších a jinak orientovaných státech hraje roli individualismus, ctižádost a práce/zaměstná­ní/podnikání. Jisté zabezpečení, zralost a podobně. Čekají na stabilnější situaci, ale taky se sami pro sebe soustředí na pracovní růst (nebo minimálně výdělky, našetření atd). Dá se tu zahrnout i vzdělávání, cestování a podobně (obojí to ale spadá pod ten individualismus a práci). Lidí mají děti v pozdějším věku a mají jich jen pár (přestože tohle se časem mění, buď se to zvyšuje nebo snižuje během vývoje. I průměrný počet dětí se mění. Průměrný věk, kdy má matka první dítě, se zvyšuje až se dostane někde nad třicet, pak se začne snižovat a dostane se někde ke dvaceti… Třeba takový průměrný věk v Africe je pod 20 let… A žádné zaměstnání, rozvoj/vývoj a podobně. Převážně jen samostatnost, ale nikoli podnikatelská, ale prostě vlastní zemědělství, chov dobytka, lov, sběračství. Tedy hlavně na vesnicích). Třeba v Indii nebo v Číně oproti Africe (a Bangladéši) není taková chudoba, protože zároveň mají rozvinutou ekonomiku a podnikání a to zaměstnání taky hraje roli (byť převažuje rodina a rodění), takže zde přelidněnost tolik nevadí (mít ještě lepší systém a rozvinutější ekonomiku, tak nevadí vůbec… Naopak je to přínosem a stát je celkově bohatší).

Tedy vysoká porodnost způsobena orientací lidí na rodinu a množení. Práce/zaměstnání, peníze, podnikání a rozvoj ekonomiky je až někde vzadu… Paradoxně si vyvinuté ekonomiky mohou dovolit být prelidněné, ale zrovna v nich to není tolik časté. Ty státy, které si přelidnění doslova nemohou dovolit se neustále prelidňují, cim dal víc nebo se v tom udržují… Uvěznění v malthusiánské pasti. Přelidněnost, chudoba/bída, soustředění na rodinu, žádný rozvoj a udržování v té přelidněnosti.
Podnikání, zaměstnání a průmysl plodí vývoj, vytváří hodnoty, příležitosti, bohaté se (osobně, skupinově i celostátně, tedy lidi, firmy i stát), obchoduje se, ale taky se (efektivněji) tvoří jídlo a podobně. Navíc když se lidé na TOHLE (zaměstnání, podnikání) soustředí, tak ani není cas na plození tolik děti..

paul1

Asi proto, že sex je zábava chudobných. Ale život tam není pro většinu obyvatel žádný med.

http://www.hel­pforlife.cz/ban­glades

Zdroj: https://www.fo­rum24.cz/hoax-susil-kundu-prelidneni-a-energetika-jak-se-to-dotyka-ceske-republiky/

Pepa25

Protože počet jeho obyvatel se mezi roky 1961 a 1991 cca zdvojnásobil z 50 na 100 milionů obyvatel. Populační exploze již skončila (TFR v 80. a 90. letech výrazně klesl), populační pyramida se už u nejmladších ročníků zužuje, ale je samozřejmě mohutná.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Demographic­s_of_Bangladesh