Razor123

Proč dopravní prostředky nezatáčí zadními koly?

Většina aut zatáčí do stran předními koly a zadními jen vysokozdvižný vozík nebo některá stavební vozidla. Proč to tak je a jaké by to bylo, kdyby někdo předělal osobák na zatáčení jen zadními koly?

Nejlepší odpověď
Drap

Tak jak to je, tak je konstrukčně jednodušší a vyhovující. Na stavební stroje a vysokozdvižné vozíky jsou kladeny jiné požadavky. U většiny vozíků bývá přední náprava o více kolech a slouží současně jako pevný bod pro zdvíhání břemen.Kdyby byla přední náprava otočná, podstatně by se při zdvíhání snížila bezpečnost.
Pokud by někdo takto přestavěl osobák, tak by to jistě mohlo jezdit. Při běžném provozu a při rychlostech na silnicích by byl asi částečně se zatáčením a držení potřebné stopy na silnici. Dalším problémem by bylo, že takové auto by nebylo schváleno pro běžný provoz na silnici.

Další odpovědi
Alesh

  1. Vezmi si normální osobní auto.
  2. Dojeď si s ním na nějakou tvrdou plochu bez provozu.
  3. Zařaď zpátečku a zkus si maximální možnou rychlostí jet.

Abstrahuj samozřejmě od toho, že musíš být v poněkud neergonomické poloze, to není až tak podstatné. Každopádně si ale vyzkoušej projet několik zatáček tím to způsobem a odpověď na tvojí otázku tímto pokusem nepochybně dostaneš.

Ušel ventil

Ale zatáčí i zadnímí koly ----- Renault Talisman umí otáčet i zadními koly

https://zpravy­.aktualne.cz/e­konomika/auto/re­nault-talisman-umi-otacet-i-zadnimi-koly-jak-jezdi/r~73785cc­ca7d911e5928a002590604f2­e/

da ny

Dcera měla Hondu s otáčením zadních kol (do určité rychlosti).
Zhoršené parkování. Chlapi z domu občas „buzerovali“, tak dala jednomu z nich klíčky, ať jí to předvede. Málem se počůral a od té doby jen smekal… 🙂
Náročná údržba.
https://m.auto­revue.cz/rize­ni-zadnich-kol-zadny-vystrelek-posledni-doby-rada-aut-ho-mela-davno

still

Logicky je tak vozidlo lépe ovladatelné, lépe se synchronizuje motorická činnost s předmětem auta.