Houslovyklic

Proč byl název knihy „Gone With the Wind“ přeložen jako „Jih proti severu“?

Proč ne prostě „Odvátý větrem“ (nebo jak by byl přesný překlad)?

Nejlepší odpověď
annas

Na každou otázku Proč nelze dát odpověď.

Americká spisovatelka Margaret Mitchell dlouho také hledala výstižný název knihy, která měla původně nést Scarlettino heslo: Zítra je také den! Nakonec ji nazvala Odváto větrem (Gone with the Wind) jako symboliku toho, že čas navždy odvál jižanský způsob života.

Autorka ve svých vzpomínkách uvedla: „Věděla jsem o válce všechno. Jediné, co jsem nevěděla, bylo, že Jih válku prohrál.“

Do češtiny byl román přeložen v roce1938 pod názvem Jih proti Severu a už mu to u nás zůstalo.

Podle http://www.te­levize.cz/clan­ky/milovani-a-a-bojovani-17179

Překladatelé zřejmě chtěli zdůraznit, že, v románu nejde jen o „milování“ , ale i bojování, tedy širší pohled na válku Severu proti Jihu a zánik jižanské civilizace a na to, co se dělo, jak je vidět na životě a jednání hrdinů. .

Další odpovědi
Lamalam

Jde o to, že překladatel obvykle nepoužívá otrocké překlady. Je to v rámci jeho překladatelské tvůrčí licence.

Emefej

Autorská licence, v překladech běžný jev.