Damiana

Proč, aby mi kominík přinesl štěstí, musím se chytit zrovna za knoflík?

Dnes jsme v Mariánkách potkali kominíka – po šíleně dlouhé době – a tak jsem se zběsile začala shánět po knoflíku…
Našla jsem si zde všechny staré otázky na toto téma a Annas u této pověry doplňuje, že je nutné (aby štěstí „fungovalo“) ještě potkat pán v brýlích a paní v šátku a přitom knoflík pořád držet! To jsem nevěděla, takže mám z kominíka „jen“ milou vzpomínku…:-)))
Jenže nikde není nic o tom, proč se má čapnout zrovna knoflík! Co je na něm tak magického? Víte to?
Díky za odpovědi. 🙂

Nejlepší odpověď
arygnoc

o pánovi v okuliaroch a pani so šatkou nič neviem, ale chytnutie sa za gombík symbolizovalo „zamknutie“ (zapnutie, zakrytie) ohňa, ktorý bol v minulosti v drevených stavbách dosť veľkým nebezpečím. A práve kominári dokázali toto nebezpečie, požiar od žeravých sadzí, svojim umením „odháňať“. Aby táto ich moc sa z domu (od človeka) nestratila, bolo ju treba „zapnúť“, schovať pod odev.

Další odpovědi
briketka10

taky se chytám knoflíku, když vidím kominíka a ještě zamávám a v Anglii mají ještě jiný zvyk – v některých částech Velké Británie je pro nevěstu štěstí vidět kominíka na svůj svatební den. Mnoho kominíků této pověry využívá a zametá komíny ve známých rodinách, kde je svatba, zrovna v tento den, aby nevěstě přinesli štěstí..

magické je zřejmě to, že lidé věří ve štěstí co ten knoflík přináší, když se za něj chytí v tu chvíli, když uvidí kominíka, kdyby kominíka neviděli tu sílu by neměl..

viz Wiki:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko­minictv%C3%AD

Sůwa

Když jsem dělala zkoušky v autoškole, začínala jsem couváním a málem při tom přejela kominíka 🙂. Nepřejela, chytat za knoflík jsem se nemohla, ale zkoušky jsem udělala. Líbí se mi teorie, že se tím to štěstí zapne na knoflík, aby tak snadno nezmizelo, jenže občas zjistím, že mám všude jen zipy a druky, knoflík žádný.