annas

Proč a kdy vzniklo pojmenování pomfrity?

Nejlepší odpověď
vagra

Hranolky pocházejí z Belgie.
Říká se, že jako první si je začali dělat rybáři žijící na březích řeky Meusy mezi Sonantem a Lutychem. Rádi jedli malé smažené rybky. V zimě, kdy Meusa zamrzala, však měli smůlu. A tak přemýšleli, čím by svou oblíbenou pochoutku nahradili. Vyhrály brambory, které se v 18. století konečně prosadily i v Evropě. Název pomfrity úhledně nakrájeným a dozlatova osmaženým kouskům brambor ale dal až obchodník, který si v roce 1861 otevřel první stánek, ve kterém hranolky prodával. Jmenoval se Frits a pochoutku pojmenoval po sobě. Fritsovy brambory. Pommes Frits.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/206562235­300028/

Další odpovědi
hanulka11

Pomfrity jsou součástí belgického folkloru. Existuje několik výkladů o tom, kdy se osmažené nudličky brambor poprvé ocitli na belgickém talíři. Údajně je tu chroupala svatá Tereza ze španělské Ávily už v 16. století. V 80. letech 17. století byli smažením proužků brambor známí členové komunity Španělského Nizozemí, části dnešní Belgie tehdy ovládané Španělskem, kteří žili poblíž dnešního Lutychu. Brambory smažili tehdy, když měli málo ryb.

„První stánky s hranolky se v Belgii objevili v roce 1838 v Lutychu,“ říká Ilegems, podle kterého vzniklo chybné anglické pojmenování pomfritů jako „francouzských hranolek“ (French fries) v 80. letech 19. století v USA. Jiná verze říká, že za první světové války britské a americké posádky rozmístěné v Belgii mluvili o tom, že jedí French fries, protože francouzština byla v té době jazykem belgické armády

Zdroj: http://www.svet-potravin.cz/cla­nek.aspx?id=2053&i­dreturn=0

Děda Louda

Pommes frites = smažené brambory.