Mikrotem

Mohu podat návrh na přiznání svéprávnosti 2 měsíce před dovršením 16 let?

Dobrý den,
Někde jsem četl že ano, ale chci to mít potvrzené.

Přiznání svéprávnosti před dovršením 16ti

Odpovědi
Emefej

Před dovršením 16 let nelze, viz https://www.kur­zy.cz/zakony/89-2012-obcansky-zakonik/paragraf-37/

da ny

Pokud jste dosud nesvéprávný, určitě ne!
Se zletilostí je to jiné. :D
Pro zplnoletnění, Vám musí být minimálně 16 let.
https://blog.shop­tet.cz/zplnolet­neni-jako-cesta-k-vlastnimu-podnikani-pred-18-rokem/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

K dotazu: Nevím. Soud to určitě může přiznat až od 16. Jestli je možné poslat návrh dříve aby to soud mohl připravit a schválit hned po 16. narozkách si nejsem jist a samotného by mně to zajímalo.

Dochy

da ny: „Pokud jste dosud nesvéprávný, určitě ne!“
Tak takhle ne. Zletilost soud schválit nemůže, nabývá se v 18. Plnou svéprávnost může přiznat nezletilému. viz OZ:¨

Zletilost
(1) Plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku.

(2) Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství. Svéprávnost nabytá uzavřením manželství se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné.

Justin1

Čísla píšeme buď číslicemi, nebo slovem, ale takto kombinovaně ne.