Karel51

Připojení sluchátek k televizoru.

V dobách minulých kdy nebylo nic k dostání, nebo málo, jsem vyrobil naší nedoslýchavé babičce sluchátko k televizi. Jednoduše jsem vzal malý reproduktor, vložil ho do krabičky od mýdla na holení, natáhl dvoulinku a přiletoval v televizi k reproduktoru. Televize byla slyšet a babička měla také svůj komfort. Dnes je to do jisté míry jednodušší. Sluchátka se dají koupit. Ale vyvstává problém. Pokud sluchátka připojím k televizi, tak se odpojí prostorový zvuk. Dnes jsem na tom podobně jako kdysi má babička. Sice slyším, ale někdy mi něco unikne. A tak přemýšlím o sluchátkách.
Je nějaká možnost připojení sluchátek k dnes vyráběným televizorům tak aby sluchátka fungovala a zároveň byl zachován prostorový zvuk?

Odpovědi
Jiří Bohumil

Jedno z možných řešení jsou bezdrátová sluchátka 5 v 1, s vysílací základnou a mikrofonem (odkaz). Umístit je za TV k reproduktoru a přes mikrofon se přenáší bezdrátově zvuk do sluchátek. Osobně vyzkoušeno a OK.
Výhody:

  • není nutné přímé zapojení do TV (nevypíná repra TV)
  • má i vestavěné FM rádio
  • síla zvuku se reguluje přímo na sluchátkách
  • možno používat i jako „chůvičku“ (a případné odposlechy)
  • cena

Nevýhody:

  • napájení – základna z AA a sluchátek z AAA betrie (možno řešit zakoupením dobíjecích NiMh AA i AAA), u základny možné síťovým napaječem 3V DC).
  • pokud se v místnosti hovoří, přenáší se hovor do sluchátek

Pozor, dělají se i podobná, ale základna nemá mikrofon a připojuje se kabelem na zdířku v TV!

https://www.cool-ceny.cz/multi­funkcni-hi-fi-bezdratova-sluchatka-5-v-1-59

reika

Tak tohle by mne taky zajímalo… Poraďte nám někdo…

Pepa25

Ano, taková možnost samozřejmě existuje a mám ji prakticky vyzkoušenou. Vše záleží na připojení sluchátek – obvykle je nelze připojit do jacků, protože pak jde zvuk jen do sluchátek. Jsou minimálně dvě možnsoti:

  • vývod přes SCART pokud ho TV má, resp. není obsazen např, set-top boxem
  • vývod přes optický kabel (Toslink)

Zrovna tento měsíc jsem to instaloval takto: z TV vede Toslink optický audiokabel → převodník z Toslik na 2× Cinch (malá krabička s napájením) → bezdrátová náhlavní sluchátka Sony. Funguje perfektně, celkové náklady do 2tis. Kč.