devi344

Připadá Vám americký volební systém demokratický?

V roce 2016 Clinton získala o 2 miliony hlasů víc, ale protože Trump vyhrál v největších státech, získal nejvíce volitelů. Na mě to působilo, jako že o voliče tak nejde. Hlavní roli hrají velké státy, což je ale v rozporu s demokratickou volbou: každý má mít stejný hlas.

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ano

Má zjevné nedostatky, stejně jako jiný volební systémy, ale to není důvod nedemokratičnosti. Po je jako tvrdit, že většinovýc systém „vítěz bere vše“ je nedemokratický … Počty volitelů upravují podle počtu obyvatel. Rovněž jsou snahy systém změnit, ale logicky jsou také velké tlaky zachovat status quo.

Další odpovědi
Mr. Marek

Ano

Jak píše uživatel Pepa25. Nemám důvod se domnívat, že by nešlo o demokratický systém. Dokonce mi přijde v mnoha ohledech praktický. Jistě, vidím tam pár nedostatků, což je v demokracii běžné. Vedle dvou silných stran tam jsou i další politické strany, jen nejsou tak vidět, ale jsou hodnotnými členy amerického politického systému.

elkon

Spíše ne

Ne, protože si hrají na demokracii a přitom jsou tam zakázány všechny ostatní politické strany a ponechány jen tyhle dvě.

aliendrone

Ano

Víš PROČ je „demENTokracie“ tak zhovadilá a řítí se do kanálu? Právě díky tvému automatickému předpokladu že „každý má mít stejný hlas“. I když ti to valí do hlavy pod tlakem a hned z první to vypadá „spravedlivě“, je to OMYL!

No schálně, vysvětli mi CO je spravdlivého na tom, že někdo maká a platí daně jako kráva, zatímco jiný si jen válí šunky a žije z peněz toho, který na něj dře? Co je na tom tak fajn, když vysokoškolsky vzdělaný člověk, který je schopen posoudit hodnotu předvolebních pindů kandidátů má STEJNÝ hlas, jako blbeček, který nedokáže ani správně vyplnit složenku na poště?

Tento volební systém (praktikovaný VŠUDE v různých kosmetických změnách) nemá NIC společného s jakýmkoliv rozumným vedením veřejných záležitostí a důkazy vidíš kolem sebe na každém kroku. Důsledek je JASNÝ – dokud bude vládnout „blbá nebo bezzáslužná většina“, NIKDY se ze srajdy nevyhrabeme. :(

Tudíž tvůj dotaz je z věcné stránky zcela nesmyslný. Na formální (a BEZCENNÉ!) kecy zvysoka kašlu a je mi buřt, že je papouškuje naprostá většina spoluobčanů-bezmozků. Věř mi, že ani ty NEJ NE NEJ pindy tě nanakrmí a ani za tebe nezapaltí daně a poplatky. ;) :D :D

BTW – špatná anketa, chybí možnost „jiná odpověď“, takhle jsem díky tvé blbosti nucen vybrat něco, co si nemyslím. Na druhou stranu ale možnost ANO splňuje DOKONALE to, čemu se dnes říká „demokracie“. :(

Alesh

Ano

Ano, jedná se o formu zastupitelské demokracie. Podobnou věc jsme donedávna měli i u nás, taktéž v případě prezidentské volby, kdy prezidenta volil parlament. Tenkrát jasná nevýhoda pro Zemana, který byl poražen Klausem.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zastupitel­sk%C3%A1_demo­kracie

paul1

Spíše ano

No myslím, že za ty roky ho mají vymakaný. Připadá mi ale dost komplikovaný – volit přes zástupce – kdo volí ty zástupce? Nějak mi nebere, že někdo, kdo vyhraje rozdílem třeba cca 3 miliony hlasů nakonec ty volby prohraje.

Emefej

Spíše ano

Je to pouze jenom můj pocit. Nijak jsem záludnosti jednotlivých volebních systémů nestudoval a neporovnával.

mosoj

Ne

Musí být, protože je to v Americe! Není tam také trochu té demagogie o které se zde mluví?
Navíc, demokracii nelze připustit, jinak vzniká anarchie. Viz současná situace v ČR.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Mr. Marek

Jen doplním: Prezidentské volby v USA jsou nepřímé. Volič volí prezidenta skrz volitele každého federálního státu. Debata o tom, že je to nespravedlivé se vede už dlouho, ale zejména přišla na stůl po volbě v roce 2016 z důvodu, který uvádíte. Architekti Ústavy USA k tomu měli ale důvod, jednalo se o určitý kompromis, aby lidé do čela země nezvolili fanatika a zároveň měli tu moc zvolit si svého zástupce. Ale jak jsem uvedl, demokracie není dokonalý systém.

Emefej

elkon > proč LŽEŠ?

Alesh

spíš ví kulový 🙂

Mr. Marek

elkon: Vaše odpověď bohužel ukazuje, že o americkém politickém systému moc nevíte. Říkají Vám něco strany jako Libertariáni, Zelení nebo dokonce Komunistická strana USA? Než budete zde kritizovat něčí systém, bylo by dobré o něm něco vědět.

elkon

Já jsem nepsal, že neexistují.

Mr. Marek

Psal jste, že jsou zakázány, což není pravda, Dokonce normálně kandidují. A propos i uvnitř Demokratické nebo Republikánské strany jsou různé názorové frakce.