Joe Marvel

Přímá volba starosty, ano či ne? (Proč)

Dobrý den, potřebuji do debaty pár argumentů pro a proti, proč by měli být starostové voleni přímo. Byl bych vděčný klidně i za nějaký opravdu osvědčený materiál k vytvoření argumentů, cokoli.

Děkuji předem

Odpovědi
huxa

Pouze, pokud by se z každé „vrstvy“ vybral zástupce a ten ho následně volil. Jinak by to bylo stejné jako u politiků-nižší třída by vyhrála, protože oni si zaslouží peníze a né podnikatelé, kteří se „topí“ v milionech.

suaeda

Na obcích, ale i ve městech mají jednotlivé strany před volbami již celkem rozhodnuto, kdo by mohl být starosta. Naprostá většina navržených kandidátů by stejně po zvolení starostu dělat nechtěla. Většinou mají zájem, aby se dostali do obecní rady, či na post místostarosty. Na nejmenších obcích, kde je neuvolněný starosta většinou moc zájemců není. Lidi jsou někdy i rádi, že se tam najde nějaká osobnost, která obec povede.
Možná by nebylo od věci, aby ve velkých obcích, či městech každá strana před volbami představila svůj návrh na starostu. Zatím je to před volbami většinou jen šuškanda mezi občany, kdo má zájem o starostu.