Přijímáte tvrzení na základě autority druhého, nebo nad ním dále uvažujete a posuzujete podle jiných kritérií?

Nejlepší odpověď
annas

Vložila jsem otázku, která je sice širší, ale má něco společného.

„Vystihuje slovo "post-truth“ (postpravdivý) dnešní svět? Prestižní Oxford Dictionary vyhlásil výraz slovem r. 2016."
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vystihuje-slovo-post-truth-postpravdivy-dnesni-svet-prestizni-oxford-dictionary-vyhlasil-vyraz-za-slovo-r-2016

Záleží na tom, o jaký druh informace jde. Pokud někoho dobře znám, vím, že se zajímá o určitou problematiku, tak mu věřím,.

Jindy je vhodnější o problému diskutovat, porovnat názory, neznevažovat něčí myšlenky..

Uvedu příklad. Léčím se alternativní medicínou, mám s ní vlastní zkušenosti, nikomu ji nevnucuji, jen konstatuji, ale na Odpovědích se kvůli těmto iínformacím setkávám s výsměchem.

Jiní zase zesměšňují víru v Boha. Pro ty, kdo věří, Bůh existuje.

Za důležitou považuji toleranci.
„Tolerance není lhostejnost, ale moudrá víra, že i ten druhý může mít pravdu.“ Jiří Menzel

Občas pochybuji, takže přemýšlím, zda v určitém tvrzení není něco pravdivého.

Dá se říct, že kdo někomu věří, přijímá zpravdila jeho názory bez dalších důkazů.

Mnozí, kteří přebírají nepravdivé nformace, neprověří fakta, neuvažují nad nimi, bohužel, nepřesvědčí je žádné důkazy.

Další odpovědi
Drap

Neze zevšeobecňovat. Záleží na tom o jakého člověka a o jaké tvrzení se jedná.

Dochy

To záleží. Mnozí zde se již přesvědčili, že se spoustě jejich tvrzení kouknu na zoubek 😉
Ale rozhodně neprověřuji vše. A pokud je nějaká informace v souladu s mými ostatními vědomostmi a zkušenostmi a zdroj je dostatečně důvěryhodný, pak se může stát že přijmu i nesprávnou informaci jako fakt.

Třeba wiki je zdroj informací, často kvalitních. Ale není to dostatečná autorita abych těm informacím věřil na 100%. To už tu věřím některým uživatelům podstatně víc.

marci1

Důvěřuj, ale některé si prověřuj! 🙂

df

Hodne lidi treba veri vsemu,co se rekne v televizi. A klidne se s nekym pohadaji, kdyz rekne neco odlisneho.

led

Mýliť sa je ľudské. Preto je dobré aj nad tvrdeniami autorít rozmýšľať.
Napríklad dlhé stáročia trval Ptolemaiov geocentrizmus (Zem je stredobodom všetkého). Bol Ptolemaios autorita? Ano, ale tu sa mýlil.
Podobne aj na tejto stránke niektorí užívatelia (mňa nevynímajúc, tiež som človek) sú autoritami vo svojom odbore, ale napriek tomu sa občas zmýlili.
Aj Teta Wiki sa občas tiež mýli, tvoria ju ľudia… ľudia so svojimi znalosťami, svojimi skúsenosťami, svojim pohľadom a svojim svetonázorom.

ivzez

Jak kdy, jak od koho a jak v které situaci či souvislosti.
Většinou ověřuji v jiných zdrojích.

Je jen málo autorit, jejichž tvrzení bych nepokládala za nutné ověřit.
Ale to souvisí spíše s mým postojem a vztahem k autoritám.