Přehodnocení výše alimentů

Jsem studentkou vysoké školy a ráda bych k soudu podala přehodnocení výše alimentů. Situace se jeví tak, že se moji rodiče rozvedli v mých 16 letech. V té době otci byly vyměřeny alimenty ve výši 3000kč. Matce nebyly stanoveny z důvodu, že v té době jsem s ní sdílela bydlení a živila mne. Od ní jsem odešla v 19letech, ale alimenty se z její strany neřešily. Otec momentálně platí 2000kč ze svého úsudku a také, že má malý plat. Matka tedy neplatí. Mám vůbec nárok na alimenty a existuje nějaký protokol či předloha o podání přehodnocení výše alimentů? Nyní je mi 23 let, studuji na vš denní studium, také denně docházím na brigádu, abych se nějak uživila, bydlím u přítele. Předem děkuji, s pozdravem suedream.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Na výživné máš ze zákona nárok jak od otce tak od matky. Pokud nejste schopni se dohodnout na jejich výši a placení, budeš se muset obrátit na soud. Formulář na to neexistuje.

Bronzový

Ahoj :-) Jsem v podobné situaci.
Nárok na výživné máš od obou rodičů do 26 let, pokud studuješ VŠ.
Určitě si to s mamkou vyřiď co nejdříve. Nevím jaký máte vztah, ale vždycky je lepší napsat soudu, on si vás pozve a tam můžete uzavřít dohodu. Výhodou je, že když je to přes soud, máš to jisté.
S taťkou je to to samé. Ty máš teď možnost zažádat o vyrovnání toho, co ti neplatil. Protože podle soudu má platit 3000 Kč, ale platí 2000 Kč. Tím mu každý měsíc naskakuje dluh 1000 Kč. Můžeš o ty peníze žádat i zpětně, není žádná promlčecí lhůta.

Navýšení či přehodnocení může nastat kdykoli, když se změní situace. Pokud teď tedy jsi na VŠ bude se to brát v potaz, taky ale změna situace táty.

Co se týče sepsání, mě vždycky moc pomohly pracovnice sociálního úřadu. I když jsem se ptala ve městě, kde mám jen šklou, pomohly mi. Úřední dopisy myslím pomáhají sepsat i notářky na každém soudu.

Určitě si to zařiď soudně od obou rodičů. Neměj z toho špatný pocit, je to jen jistota. Pokud máš špatné vztahy s rodiči jako já, je to jediná páka.

P.S. Jako student bys myslím měla dostávat cca 6000 Kč.
P.P.S Když budeš podávat návrh, klidně tu navrhovanou částku přemršti o několik tisíc. Soudce nakonec rozhodne o částce, která bude nižší, ale nikdy by nedal víc. (Kdybys chtěla 3000 Kč a měla nárok na víc, dostaneš ten tebou daný limit 3000 Kč.)

Diskuze k otázce

suedream

Děkuju mockrát za odpovědi. Bohužel nemám s oběma rodiči hezký vztah. Počítá se do toho tedy i můj příjem z brigády či nikoliv? Na soud tedy pošlu žádost o přehodnocení výše alimentů obou rodičů? Děkuji moc za rady:)

anonym

Rozhodující je potvrzení o studiu. Brigáda u studenta do 26 let se považuje pouze za doplňkový a příležitostný přivýdělek, což není považováno za pravidelný příjem. Takže není nutno dokládat a pokud by některá ze stran na to poukázala, je snadná obrana: právě pro neplacení výživného jste se snažila jakkoli zajistit základní životní a studijní náklady.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.