Avatar uživatele
zjentek

Prakticky nové znamená více nové než nové, či méně nové než nové?

Doplnění, @df/Dochy:

Pojem „prakticky nové“ vídám/slýchám často. Já chtěl prodat knihu, jako novou, prostě bez vady a to i zanedbatelné, např. ani minimálně umatlaný přebal nebyl, při prvotním ohledání by se řeklo, že je nová. Jenže i přesto ji několik lidí předtím četlo. Tak jsem uvažoval, jak by mělo vypadat to znění inzerátu. Prakticky nová mě napadlo automaticky. A když jsem se nad tím sám zamyslel, napadlo mě, jestli bych tam tedy raději neměl uvést „teoreticky nová“, abych případného kupujícího neoklamal.

Jak zde, v tomto konkrétním případě? Prakticky nová, či raději teoreticky nová? Jak přemýšlím? Doplníte? Děkuju. 👍

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? df před 44 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ptáte se na 2. stupeň přídavných jmen. Použil jste opisného tvaru s příslovci méně a více. Gramaticky je to správné, sle vhodnější je použít 2. stupeň vyjádřeníý příponou, tedy novější, případně starší. -místo méně nový. ¨
Více, či méně yjadřuje množství, zatím co třeba u látky či oblečení j u vás de o kvalitu, ne kvantitu,. .

Takže tvary s příslovci působí neobratně, i když nejsou chybné, ale spíš určené pro mluvený projev.

Rovněž příslovce prakticky není příliš vhodné, je opět určené pro mluvený projev, v psaném projevu působí jako tzv. vata. Vhodnější je použít spojení v podstatě, ve skutečnosti,.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Méně nové než nové.
Použité či jen rozbalené, ale stále ve vynikajícím stavu bez viditelných známek použití. Prakticky nové jednorázové plínky bych asi nekupoval 😉 Prakticky novou pračku za rozumnou cenu asi jo.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
JK2021

Méně nové než nové.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Je to nesmyslný obrat, který je občas k vidění. Nové, je prostě nové. pak je starší, nebo staré. Méně nové, nebo více nové je nesmysl. Je to stejné, jako když někdo použije (dnes se to dost užívá, ale je to hloupost) předpremiéra, nebo obnovená premiéra. To slovo jasně říká: premiéra je k když je něco poprvé, ostatní doplňování jsou nesmysly a stejné je to se slovem nový.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
df

Tam záleží na tom, jak budeš pohlížet na tu vlastnost, kterou dané věci přisuzujeme a označujeme slovesem ´nový ´. Zda to budeš posuzovat po stránce kvalitativní, nebo kvantitativní. Podle mě si věc může udržet takovou vlastnost, dokud kvalitativně odpovídá stavu, kdy věc vznikla, dejme tomu 10 let, za předpokladu, že je nepoužita. Kvantitativně se už tak či onak jedná o věc starou, protože tam o tom rozhoduje měřitelný časový úsek od data vzniku, přičemž tuto vlastnost “ztrácí” po uplynutí takové doby, kdy jedna další časová jednotka již nezmění nic na výsledku hodnocení

Upravil/a: df

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
df

Tak tady je ideální označení “vypadá jako nová”.

Avatar uživatele
zjentek

👌😃👌

Nový příspěvek