simonka

Pracovní poměr na dobu určitou a nemocenská

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pracovni-pomer-na-dobu-urcitou-a-nemocenska

…ale co se tedy na mne vztahuje?? Upřesním to, nejde mi se vrátit zpět do zaměstnání, ze zdravotních důvodů práci stejně nemohu vykonávat. Já jsem začala marodit 17. 2. 2010 až do 2. 1. 2012, z toho 29. 12. 2010 jsem měla těžký úraz, kde jsem žádala čtvrtletně o prodloužení podpůrčí doby s výplatou nemocenských dávek. Začala jsem marodit 14 dní před skončením pracovní smlouvy, vím, že toho 28. 2. 2010 mi skončil PP, ale jak je to s tou dobou od 1. 3. 2010 až do skončení nemocenské do 2. 1. 2012. Musí se to řešit dle nějakého §?? Tam jde o to, že jsem měla úraz na veřejné komunikaci a měla bych být finančně dorovnána do platu – rozdíl mezi nemocenskou a platem, jak se toto bude hodnotit??
Doplňuji:
Ještě jsem chtěla doplnit, že od 3. 1. 2012 jsem na ÚP bez nároku na fin. podporu a byl mi přiznán ID 1. stupně.

Odpovědi
standa

  1. doba po skončení prac.poměru (1.3.2010 – 2.1.2012)
  • ve vašem případě se nejedná o žádné zvláštní ´období´
  • přestože váš pracovní poměr skončil, tak jste byla i nadále pojištěná…, což je po skončení prac.poměru jedna z důležitých okolností (pokud byste nebyla nemocná, tak byste své pojištění musela řešit buď přihlášením na ÚP nebo novým zaměstnavatelem a nebo byste si minimální pojištění musela platit sama → toto vám však nehrozilo)
  • špatný je, že jste za celou tu dobu měla zásadně snížený příjem (pouze nemocenské dávky)…, abyste měla nemocenské dávky dorovnané do vaší bývalé průměrné mzdy, musela by nastat eventualita pracovního úrazu, ale to nenastalo a úraz na veřejné komunikaci není úrazem pracovním !
  1. doba po skončení nemoci (od 2.1.2012)
  • vzhledem k přiznanému ID 1.stupně jste i nadále pojištěná
  • ALE, toto období nebude započítáváno do nároku na starobní důchod
  • proto je nezbytné být registrována na ÚP jako uchazeč o zaměstnání*)
  • doporučuji si hledat vhodné zaměstnání, ze kterého by vyplývala účast i na důchodovém pojištění

*)
do 55 let věku je uchazeči o zaměstnání započítáván 1 rok v evidenci jako doba pro nárok na důchdo
pokud je uchazeč o zaměstnání starší 55 let mohou mu být započítány až 3 roky v evidenci ÚP do nároku na starobní důchod.