Avatar uživatele
Pokročilý

Považuje se založení objednávky na e-shopu za uzavření kupni smlouvy?

Měl jsem za to, že uzavření kupní smlouvy dojde tehdy, kdy zákazník dostane kupní smlouvu a řádně zaplatí (př. Při doručení zásilky poštou a zaplacení)
Pokud si zákazník objedná zboží, který si pak neprevezme a ani nezaplati, může se tak firma nějak domáhat? To stejne i z opacne strany, pokud si zákazník objedna zboží, které mu už nedorazí??

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

"Pokud si zákazník objedná zboží, který si pak neprevezme a ani nezaplati" - ano, firma se může domáhat uhrazení nákladů, které jí takovým chováním zákazníka vznikly...
"pokud si zákazník objedna zboží, které mu už nedorazí" - ano, zákazník se může domáhat dodání objednaného zboží a za podmínek, jež byly potvrzením objednávky definovány...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Na e-shopu je kupní smlouva uzavřena potvrzením obchodníka o přijetí objednávky § 1827 Občanského zákoníku.
Nejlepším řešením ve smyslu zákona je převzít, zaplatit a do 14 ti dnů zboží vrátit. Pokud objednané zboží nepřevezme a nezaplatí, může daná firma chtít uhradit náklady spojené s odesláním zboží. Výši takových nákladů mají někteří ve svých obchodních podmínkách.
Pokud nedorazí zákazníkem objednané zboží je nutné s obchodníkem jednat, popř. požadovat náhradu škody, pokud mu nějaká vznikla.


Avatar uživatele
Stříbrný

pokud vím, pak objednávkou navrhujete uzavření kupní smlouvy a kupí smlouva bývá uzavřena potvrzením objednávky eshopem (poté co ověří, že maj zboží skladem a mohou jej expedovat, či poté co potvrdí dodací lhůty v případě zboží na objednávku apod...) Alespoň v těch obchodních podmínkách které jsem kdysi studoval to nějak tak bylo. Takže ano, pokud si objednáte zboží, necháte si ho poslat a pak se na to vybodnete, obchodník má právo po vás chtít dokončení obchodu či přinejmenším alespoň náhradu nákladů.
Pokud by měl být obchod uzavřen až zaplacením zboží, pravděpodobně by krachl každý obchod na který by se pár lidí domluvilo, že budou hromadně dělat to co popisujete...


Avatar uživatele
Pokročilý

Mělo by to být konkrétně uvedeno v obchodních podmínkách daného eshopu.Jakkoli, vždy má přednost občanský zákoník: http://zakony.centrum.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Netuším, ale doporučuji prostudovat obchodní podmínky daného e-shopu.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.