bolak

Používá se slovo „gesce“ takhle často už hodně dlouho, nebo je to teď móda?

…že ho slyším každej den minimálně 2× z televize a 5× denně na něj ještě narazím když pročítám online zprávy?

Pepa25: já vím, ale prostě jsou takový období, kdy někdo přijde s poměrně neznámým, resp. poměrně běžně nepoužívaným slovem, a pak ho najednou za tejden slyším znova, dva dny na to ho vidím někde v online zprávách, a potom, jakoby ho každej chtěl použít ve větě, je ho slyšet každej druhej den v televizi, tohle pak trvá nějakou dobu, a po čase opět z médií vymizí; cca 2 měsíce zpátky to bylo zase slovo „sekulární“, po kterým dneska už neštěkne ani pes..

Nejlepší odpověď
annas

Původ slov podle etymologie.
Gesce – z latinského gestio. Gestor – z latinského gestus.

Gestor – na základě podobnosti – stejný základ jako slovo gesto = vstřícný projev, vnější pousnek. Přes it. gesto z lat. gestus ‘držení těla, posunek’ od gerere (příč. trp.). Podobně nést, vést, konat’, ve zvratné podobě ‘chovat se’.
J. Rejzek: Etymologický slovník

Obecné vysvětlení
Gesce – pověření organizace nebo osoby (gestora) vykonávat za jiné a v jejich zájmu určité funkce
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=gesce&Hledej=Hle­dej
--

Odborné vysvětlení
„Je-li vytvořena gesce, poté je někdo pověřen k vykonání určité činnosti v zájmu dalších osob nebo místo nich. Například gesce ministra určuje jaké činnosti konkrétní ministr vykoná v zájmu obyvatelstva, které zastupuje. Do takové gesce ministerstva průmyslu a obchodu mohou patřit předpisy Evropské unie. Toto ministerstvo bylo tedy pověřeno unií k vykonání činností, které tyto předpisy určují.
Gesci tedy chápejte jako pověření k vykonání činnosti dané další stranou.“
http://www.vel­kyslovnik.cz/me­nu/g

https://help.o­dok.cz/vyklado­vy-slovnik/-/wiki/V%C3%BDkl­adov%C3%BD%20­slovn%C3%ADk/Ges­ce

Je to výraz právnický, ale užívá se i v oblasti ekonomiky. Takže výraz je stručnější než český – opět tendence použití kratšího výrazu než v češtině, i když by se měl užívat jen v oblasti práva a ekonomiky. Jde o odborné termíny.

Doplňuji:
V Českém národním korpusu, se slovo gesce objevilo ojediněle v roce 2005, počet jeho se užití začal zvyšovat v roce 2006 a postupně narůstal. Jde o užití v tisku.

Současný stav není zachycený.

Více v diskuse. Takže jde o vývojový proces – jak jsem napsala.

Proces internacionalizace jazyka a jeho determinologizace – přechod odborných termínů do jiné oblastii z důvodu jazykové úspornosti. Intelektualizace se občas stává módností.

Další odpovědi
arygnoc

je to bežný výraz odvodený od slova gestor (kto je poverený výkonom určitej činosti).
a asi módny, možno ho objavil nejaký pisálek, pár novinárov si prečítalo, čo znamená a začali ho používať.
ono ich ta zasa prejde, kým (znova) neobjavia nejaké slovíčko a zasa to bude rezonovať v médiách.

;-Q

http://co-to-je.sk/_gescia
http://co-to-je.sk/_gestor
Doplňuji:
@kapka:

napr:
http://www.ko­mora.cz/pro-podnikani/legis­lativa-a-normy/pripomin­kovani-legislativy/nove-materialy-k-pripominkam/207-14-implementacni-plany-strategickeho-ramce-rozvoje-verejne-spravy-ceske-republiky-pro-obdobi-2014-2020-t-27-14-2014.aspx
http://databaze-strategie.cz/cz/mv/st­rategie/imple­mentacni-plan-pro-strategicky-cil-4-profesionalizace-a-rozvoj-lidskych-zdroju-ve-verejne-sprave

resp:
https://www.go­ogle.co.uk/se­arch?q=gesce+v+stat­ni+sprave&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=xBJ4VeGuJ4XqU­oPagYAF

;-Q

kapka

Asi malo sleduju media, ale slysim to slovo prvne. :D Co je gestor tady vysvetlil Arygnoc, furt nechapu, co je gesce. Prosim nejakou konkretni vetu s timhle slovem do diskuze, at se vzdelam. :)

Awe

Kapka: Nejsi sám/a taky to slyším poprvé :)

Lamalam

Osobně si myslím, že se tento výraz používá stále stejně. Znám ho již mnoho let, za módní výstřelek ho nepovažuji.

Pepa25

Je to součást politického newspeaku, politik prostě má nebo nemá něco v gesci (maximálně by ještě řekl, že na to má či nemá kompetence, ale že mu to normálně nepřísluší nebo to nepatří do jeho pravomocí zní moc obyčejně). I obyčejná slova je zapotřebí používat krkolomně, viz fráze, že něco není „na pořadu dne“ …

Luxx

tohle slovo vidím poprvé a netušila jsem co znamená, dokud jsem si to nepřečetla tady..
TV nesleduju, asi to bude tím

anonym

Jakou máš televizi?

ReHu

To jsem ani nějak nezaznamenala 🙂

bolak

Jugar: takovou hranatou

bolak

Pepa25: dobře je to vidět třeba na stránkách ABZ slovníku v historii > http://s24.pos­timg.org/5z8kix­bb9/gesce.jpg ; několik let za sebou se to slovo pohybuje okolo 300. místa v četnosti vyhledávání, a najednou, když se koukneš na rok 2015, tak během několika měsíců poskočilo v žebříčku na 162. celkově nejvyhledávanější slovo ve slovníku

a fakt jsem to tam nenaklikal já :)

Pepa25

Podle Google trends https://www.go­ogle.cz/trends/ex­plore#q=gesce to vypadá, že to začalo při vyjednávání o současné vládě a nějak se to uchytilo 😉
(ve skutečnosti se to byl postupný proces jak píše annas, to slovo se používalo vác a víc, i když mohl existovat nějaký impuls typu debaty o nějaké konkrétní gesci)

bolak

Pepa25: tak vidíš že nekecám :)

bolak

Luxx: já tomu říkám televize, ale ve skutečnosti je to DVTV, což je jedinej pořad na kterej se koukám (i když veselovskýho „já se moc omlouvám“ už mě začíná lízt na mozek", v televizi jen ČT4, čili fotbal, hokej, tenis..

Luxx

aha, tak to jo.. DVTV znám, viděla jsem tam asi 3 rozhovory.. a sport sleduju na netu, ale to jen někdy a když je to něco velkého :)