ptáč

Potřebuji ze skenovaných obrázků poměr stran A4. Jde to v GIMP?

Každý scan má jiné rozvržení, je to album a chci zachovat podkladní rastr papíru. Budu to někde tisknout do A4. A chci někomu ušetřit čas s nastavováním u každého obrázku zvlášť. Úprava ve Windows photogallery nabízí ořez v takovém poměru stran, jenže nevěřím ve 100% kvalitu. 1 hotový obrázek má velikost 13 MB a xcf asi 19 MB. Potřebuji tedy ukládat bez komprimace. Jsou to fotky po dědovi, a to od začátku minulého století. Možná některé zveřejním nebo nabídnu paní historičce Flodrové, dík za radu.

Odpovědi
mosoj

Je vidět, že problematice moc nerozumíš.

  1. V jaké kvalitě (rozlišení) provedeš sken a vůbec v jaké kvalitě je možno ze staré fotografie sken získat ?
  2. Požadovaný stranový poměr můžeš změnit jenom ořezem. Přepočtem bez zachování proporcí obrázek zdeformuješ, tak jak to občas vidíš v TV.
  3. Fyzická velikost tisku se stejně určuje na tiskárně a uplatňuje se její algoritmus přepočtu.

gecco

Ulož si obrázky podle požadované velikosti s 300 Dpi (Gimp to umožňuje).
Asi nebudeš tisknout A4 bez okrajů, takže třeba
200 × 290 mm odpovídá 15.000 × 21.750 pix .
Pak to vytiskneš bez problémů v jakémkoli softu, který umožňuje uživatelské nastavení tisku.
A nebo – lépe, ´vytiskni´ si obrázky do .pdf – tisk je pak zcela bezproblémový kdekoli a kdykoli.
😉