hanna4

Potřeboval bych pomoct s ČJ, poradíte?

Jako tato stranka není na to určena, vím, ale potřebovala bych pomoct s par větami, aby dávaly smysl. Tak kdo umí ČJ, tak ať pomůže, byla bych moc ráda. U každé věty dám poznamku nebo něco, co mi nesedí, do závorky.

Kdysi dávno žila malá skupinka lidí, která měla na tomto světě všechno.(může to být tak, když budou jen čtyři?).
Díky nim mohli žít lidé a monstra v míru a harmonií.
Lidé jim říkali strážci kruhu.
Však ještě před vyhynutím, strážci kruhu vyvolali nekonečnou mánií, která zaplavila celý svět.(U týhle věty to moc nesedí )

Tak tohle je vše byla bych moc ráda, kdyby tu byl někdo ochotný. thanks

Nejlepší odpověď
annas

  1. Malá skupina – nikoliv skupinka. Skupinu už tvoří dva jedinci.
  2. Věta navazuje na první, Po = skupina, takže – díky ní (skupině). mohli žít ostatní lidé nebo díky lidem ze skupiny … Kdo jsou monstra?
  3. Lidé monstrům …
  4. Obecný název – strážci kruhu – uvozovky být nemusí – podobně jako říkali jim trhani, blázni.

5.Ti ještě. … vyvolali mánii, vášeň – jakou? … která – nedává smysl. Nekonečná mánie?
Šílená mánie, mánie pálit knihy, mánie uklízet …

Chybí i předchozí kontext, takže není to jednoznačné. Nechci hodnotit celkovou stylizaci, ale ta věta poslední je opravdu nesrozumitelná. V čem spočívala ta mánie?

Další odpovědi
Frogman

V první větě má být za čárkou ve větě mezera.
Ve druhé větě bych slovo „žít“ dal až za slovo „monstra“ a místo „harmonií“ dej „harmonii“ (krátké ‚i‘).
Ve třetí bych „strážci kruhu“ dal do uvozovek (v poslední taktéž).
A poslední větu bych napsat takto: ""Strážci kruhu" však ještě před vyhynutím vyvolali nekonečnou mánii, která …"

Počkej si ale ještě na zdatnější češtináře. ;)

quentos

„Skupinka“ už je zdrobnělina, slová „malá“ mi tedy přijde nadbytečné. A ano, čtyři lidi už může klidně být skupinka.
Za „vyhynutím“ nebude čárka.
Zbytek už byl řečen, ta chybějící mezera za čárkou je tam víckrát…