Avatar uživatele
Pokročilý

Posudek o pracovní činnosti

Nastoupila jsem do DD 17. srpna 2009 jako pečovatelka na záskok za mateřskou. Pracovala jsem tam půl roku a onemocněla, pracovní smlouva mi skončila k 28. února 2010, ale ještě stále marodím od prosince 2009. Nejsme hlášena na pracovním úřadu a nemocenskou stále nosím ke svému zaměstnavateli tedy do domova důchodců. Nyní se blíží konec mého marodění a já mám slíbenou jinou práci také v domově důchodců, ale chtějí po mne posudek o pracovní činnosti. Když jsem žádala vedoucí DD odepsala mi, že mi žádný posudek nebude posílat jelikož už nejsem jejich zaměstnanec. Kdo má pravdu? Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Pravdu máte Vy !

§ 314/1 ZP
Požádá-li ZAMĚSTNANEC zaměstnavatele o vydání posudku(...), je zaměstnavatel povinen do 15 dnů zaměstnanci tento posudek vydat;

Je skutečností, že zákoník práce zmiňuje pouze pojem ´zaměstnanec´, nikoli "bývalý" zaměstnanec...,

...ALE judikatura*) dovodila, že pokud tím (bývalý) zaměstnanec nesleduje způsobení újmy zaměstnavateli, je tento povinen mu k jeho žádosti vydat posudek o pracovní činnosti i po skončení zaměstnání.

*) NS ČR 21 Cdo 1893/2002

Zdroj: http://www.dashofer.cz/7/0/pra covni-posudek-cid226717/

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.