ivosek2

Poradíte mi, jak se dělají ekvivalentní úpravy rovnic?

Řeš rovnici s neznámou y; proved zkoušku
9× = –15
2× + 5 = 9
4 – 0,3× = 7

Nejlepší odpověď
orwell

Podívej se sem: http://diktato­rek.cz/Scholas­ticus/Matemati­ka/Aritmetika/Rov­nice/Rovnice-ekvivalentni-upravy-help.html

Další odpovědi
Kelt

Jistě že poradím, je třeba ale uvést konkrétní příklad a to co o tom víš. Abych nemusel psát to, co je ti jasné. Máš řešiš rovnice s neznámou x, ale v zadání máš y.
Převedeš výrazy s neznámou na jednu stranu, zinámé na druhou stranu při dodržování všech matematických pravidel.

Dochy

V zásadě jde o to zbavit se v rovnici toho co Ti překáží tak, že na obou stranách rovnice provedeš stejnou operaci.
Z „9ד uděláš „x“ tak, že to vydělíš 9. Ale aby byla zachovaná rovnost, musiíš devítkou vydělit i druhou stranu. Pokud něco přičítáš, nebo odčítáš, musíš také na obou stranách stejně. Ty další příklady jsou na to že postupně musíš udělat dvě úpravy.

Jo a bacha při opisování, Píšeš řeš rovnici s neznámou „Y“ a pak tam dáš všude „X“ 😉