jackhammer86

Poplatky za ČT a rozhlas. Jak na to?

Dobrý večer, dostal jsme doporučené psaní ze se mám vyjádřit k českému rozhlasu zda používám televize tím že jsem odběratel elektřiny, jde to že opravdu na ČT vůbec nekoukam protože proste není to materiál pro mě raději čtu knihy !!! Rádio také nepsoloucham staci když v práci něaká blaznivá ženská si pustí ty trapné pophits, televizi mám ale rádio ne televizi používám na netflix protože sleduji serily bez dabing..... jede o tom ze nechci platit pro ČT ani pro rozhlas nic protože to nevyužívaná. A 2000 ročně mě přijdou vyhozené prachy, jak z toho mužů vycouvat… ???

Nejlepší odpověď
Alesh

Máš dvě možnosti:

  1. Postupovat podle zákona, tj. v tomto případě, kdy vlastníš TV, která navíc umožňuje i příjem rádia, platil za TV i rádio.
  2. Nepostupovat podle zákona a tvrdit, že žádnou TV ani rádio v domácnosti nemáš a pak jim zašleš to čestné prohlášení, co ti dávají jako jednu z možností, jak postupovat. Počítej s tím, že se budou ale pravidelně připomínat a ty budeš muset opakovaně dávat ono prohlášení.

Další odpovědi
marci1

Poplatky se platí i za to, že TV a rozhlas vlastníš.
„Poplatky musí platit i řada lidí, kteří (Český) rozhlas neposlouchají a na (Českou) televizi nekoukají. Stačí, že mají televizor, rádio nebo jiný přijímač. Dokonce stačí i to, že odebírají elektřinu – pokud nereagují dost rychle na výzvu televize nebo rozhlasu.
Dodavatelé elektřiny mají podle zákona povinnost poskytovat České televizi a Českému rozhlasu údaje o všech svých zákaznících. Když ČT nebo ČRo zjistí, že některý odběratel elektřiny neplatí koncesionářské poplatky, pošle mu výzvu k platbě. Od doručení máte třicet dní na to, abyste se přihlásili jako koncesionář nebo odpověděli písemným čestným prohlášením, že přijímače nevlastníte ani nepoužíváte (případně splňujete jiný důvod, který vás od placení poplatků osvobozuje). Když nereagujete včas, spadnete automaticky mezi plátce a začne vám naskakovat dluh. Navíc hrozí pokuta.“

Zdroj: https://www.pe­nize.cz/bydle­ni/326421-velky-prehled-kdo-musi-platit-koncesionarske-poplatky-kdo-ne

Drap

Stačí že vlastníš PC. Je to zařízení na kterém by šla sledovat televize, nebo poslouchat rozhlas.Obdobná situace je třeba u autoradia. Můžeš si demokraticky vybrat. Nuď budeš platit, nebo porušovat zákon

ivzez

Koncesionářské poplatky se neplatí za sledování televize
nebo za poslech rozhlasu, ale za vlastnictví přístroje, který
umožňuje příjem TV a rozhlasového signálu.

Vycouvat z toho můžete jenom tak, že se přístrojů zbavíte a potom
ČT i ČRo zašlete čestné prohlášení, že žádný přístroj nevlastníte.

Mám jinou zkušenost než Alesh:
Po odhlášení se mi nikdo nijak nepřipomíná.

orestez

Nepište hlouposti o vlastnictví PC. Pokud není PC osazeno TV tunerem, není považováno za TV přijímač. Vaše české všeobecné kydy pomáhají monopolům zvyšovat daně.
Nebo že koncesionářský poplatek platí automaticky každý odběratel elektrické energie. To je snad totalita, ne? Nebo tomu věříte a takto radíte?

S rozhlasem už tak nejde zamávat, sbohem, nemám radiopřijímač. Pozor na snartphon disponující s modulem na příjem rozhlasu. Pak nastává otázka. V mobiilu, tabletu tento modul je, ale obsluhující apk schází, byla za tímto účelem odinstalována.

ivzez

V PC ještě nedávno stačila TV karta…

Dochy

PC s TV kartou je přijímač, PC bez TV karty, jen s připojením na internet není přijímač.

Smartphone není přijímač (má v zákoně uvedenu vyjímku jakožto koncové telekomunikační zařízení umožňující příjem signálu), Orestez: klidně si tu aplikaci zas doinstaluj a beztrestně používej.

Souhlasím s Ivzez, že by žádné opakované potvrzování že nevlastním přijímač nastat nemělo.

KP nejsou platby za sledování České televize či Českého rozhlasu. Jsou to poněkud pokroucené poplatky za využívání části kmitočtového spektra,které je víceméně nerostným bohatstvím státu. Stát ty poplatky poněkud pokroutil (kabelová televize nedává v tomto kontextu smysl) a určil že se z těchto poplatků bude financovat ČT/ČR a zároveň ČT/ČR budou i správci pro výběr těch poplatků.