Pokročilý

Popis uměleckého díla

Jak mám popsat umělecké dílo? A jak udělat osnovu?
1. má být název obrazu a jméno autora
2. má být hl. část popisu.. u toho je napsáno:popředí,střed obrazu, pozadí- tohle vubec nechápu a za 3. celkový dojem.. jak tedy mám udělat osnovu a jak začít s popisem?Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

S osnovou si už hlavu nelámej, tu už máš:
1. název obrazu a jméno autora
2. popis díla:
- popředí
- střed obrazu
- pozadí
3. celkový dojem

Stačí jen vybrat konkrétní dílo... je myšlen obraz.

Další odpovědi:

Zlatý

Vyber si obraz ( pokud nemáš daný nějaký konkrétní). Napiš jeho název, jméno autora a datum vzniku. Nyní se na obraz podívej v klidu. Pomalu si ho prohlédni, poznamenej si vše, co tě zaujme - barevnost, nějaká výjimečnost, postava, nálada obrazu. Představ si, co bys tam sama přidala nebo naopak ubrala, prohlédni si místo, kde se "odehrává" děj, zkus tam vstoupit a vcítit se do prostředí, všimni si zajímavých detailů, které na první pohled přehlédneš (třeba taška s vyčnívajícím chlebem, odložené boty v rohu, malá cestička vedoucí "nikam"), popřemýšlej o tom, proč tam jsou...
A máš celkový dojem, tím bys podle mě měla začít pro své výpisky. Přejdi k popisu...
Zaměř se na to, co obrazu na první pohled vévodí, co se jakoby tlačí do popředí - může to být třeba nějaké kapradí nebo stůl, které "uvádí" na scénu, pak se soustřeď znovu na hlavní děj - o co tu jde, kdo tu dominuje - to je tzv. Zlatý řez, tvé oko upoutá: Co tím chtěl malíř sdělit - pokud je to dobře provedeno. A nakonec doplň pozadí, kde se obraz odehrává, co ho dotváří - pole, moře, místnost... Musíš jej stále vnímat jako celek, jen tak dovedeš potom popsat všechny jeho části.
Zjisti si něco o autorovi a době, ve které dílo vzniklo, lépe ho tak pochopíš. Je nuda napsat třeba tohle: Hm, hnusný strašidlo mezi divnejma čárama, hodně barevný, připomíná mi to horor Vřiskot... To by si třeba zrovna Munch nezasloužil. Držím palce.

Zlatý

co se dá nechápat na popředí, středu a pozadí? Popředí je opticky "nejblíž" divákovi, střed ve středu a pozadí vzadu, jen dokresluje atmosféru. Popsat tyto tři oblasti na obraze přece není problém, na tom není nic k nechápání.
Může být zajímavé začít historickými souvislostmi vzniku obrazu, je-li to žádoucí

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2415
Zlatý Drap 1488
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.