Irisa

Pomůžete mi s prvními volbami?

Pochopila jsem, že za plentou si vyberu hlasovací lístek, zakroužkuju a vložím do obálky. Asi je to hloupá otázka, ale k čemu je potom lístek volební, ten, co měl přijít do schránky? Co na něm je k vyplnění a co se s ním dělá? Bohužel na trvalé bydliště nemám přístup, takže ho poprvé uvidím až na místě, tak abych věděla, co mě čeká. Díky za odpověď

Nejlepší odpověď
Lamalam

Přijdeš do volební místnosti, slušně pozdravíš a poté si podle počátečního písmene svého příjmení najdeš příslušného člena volební komise. Prokážeš mu totožnost, pokud nemáš volební lístky, dostaneš je i se žlutou orazítkovanou obálkou. S tím si vlezeš za plentu, se souboru volebních lístků si vybereš stranu, pokud chceš, můžeš max. čtyřem kandidátům přidělit preferenční hlas, to provedeš zakroužkováním čísla před jménem kandidáta. Jiné úpravy volebního lístku neprováděj. Lístek vlož do žluté obálky, nezalepuj a vhoď ji do volební urny. Ta stojí před plentou. Zbylé lístky hoď do koše. Pokud ti nebude něco jasné, zeptej se libovolného člena volební komise, rádi ti vše vysvětlí. Přeji šťastnou volbu.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Lamalam odpověděla naprosto přesně. Jen uvedu ještě pár informací.
Pokud nemáš volební průkaz, musíš volit jen ve volebním okrsku tvého trvalého pobytu (nepochopil jsem totiž v otázce nemám přístup na trvalé bydliště).
Můžeš, ale nemusíš kroužkovat číslice (maximálně 4!) před jménem. Pokud zakroužkuješ více než 4, k preferencím se nepřihlíží, ale hlas straně se počítá.
Není žádný rozdíl mezi hlasovacím a volebním lístkem. Jen je doručovací obálka modré barvy a volební, přesněji úřední obálka světlé barvy s razítkem, do které vložíš hlasovací lístek. Tu obdržíš po prokázání totožnosti od členů volební komise.