Stříbrný

Pomůžete mi prosím s chemií?

Mám menší problém. Chyběl jsem dva týdny ve škole, teď mi přišli pod ruku zápisky spolužáka a je tam psané:

Orbital = prostor kolem jádra ve kterém se e- pohybuje s největší pravděpodobností.
- Pro popis slouží :
Kvantová čísla
Hlavně kvantová čísla n
teď tabulka, kdy je k hodnotě N přiřazena vrstva (slupka)
-Vyjadřuje energii a velikost v orbitalu
-Je shodná s číslem periody v periodické tabulce
Vedlejší kvantové číslo L
Nabývá hodnot:
teď tabulka, kdy k hodnotě L je přiřazen typ orbitalu

vysvětlil by mi to prosím někdo trošku více polopaticky, třeba s příklady a nějak rozvedl? absolutně to teď nechápu...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokročilý

Zaprvé tohle není chemie, ale kvantová mechanika, za druhé.
Orbital není prostor kolem jádra ve kterém se elektron pohybuje s největší pravděpodobností, ale pravděpodobnostní rozdělení výskytu elektronu v nějaké části prostoru (součin amplitudy pravděpodobnosti a jejího komplexního sdružení) a ten elektron pokud je ve stacionárním stavu se vždycky někde v něm nachází (p = 1).

Hlavní kvantové číslo (n) je přirozeným násobkem základního stavu celkové energie (také hamiltoniánu (kinetická + potenciální energie)) vztahu elektron-jádro. S rostoucím n se tedy energie zvyšuje. Jádro atomu je v podstatě taková potenciální jáma, která drží elektron uvnitř a aby elektron mohl uniknout, tak je nutné mu dodat energii. (Asi jako vozíku na horské dráze aby mohl přejet přes kopec).

Vedlejší kvantové číslo L je vyjádřením velikosti kvadrátu momentu hybnosti h na 2 = L/(L+1) krát (Diracova konstanta) na 2. L = 0, 1, 2, 3, ... anebo také L = s, p, d, f, g, h, ..., kde s = 0, p = 1, ....

Chemie je jinak moje slabá takže co nespadá pod fyziku, tak s tím ti jinak moc nepomůžu
Doplňuji:
Ještě bych doplnil, že Diracova konstanta = 1,05*10^-34 J.s (Joulesekunda jednotka momentu hybnosti v SI) = 6,58*10^-16 eV.s (elektronvoltsekunda, jednotka momentu hybnosti používaná v částicové fyzice)

Další odpovědi:

Bronzový

Ale Skeptiku, spadá to do chemie, vždyť je to jedna z mých maturitních otázek :)

Orbital je oblast nejhustšího výskytu elektronů v elektronovém obalu, uvádí se, že elektron se tam vyskytuje s 95% pravděpodobností a kombinací kvantových čísel můžeme popsat jakýkoliv orbital.
Kvantová čísla máme celkem 4:

Hlavní kvantové číslo (n) - udává především rozsah orbitalu a energii elektronu v něm, čím je vyšší n, tím je elektron vzdálenější od jádra. Charakterizuje vrstvu (slupku) elektronového obalu, jednotlivé slupky se značí buď K, L... Q nebo 1, 2... 7.

Vedlejší kvantové číslo (l) - určuje zejména prostorové rozložení (tvar) orbitalu a energii, písemné označení s, p, d, f... (tyto 4 v přírodních prvcích)

Magnetické kvantové číslo (m) - charakterizuje orientaci orbitalu v prostoru.

Spinové kvantové číslo - charakterizuje rotaci elektronu kolem vlastní osy.

Hodnoty, nákresy a popř. elektronovou konfiguraci a její pravidla si dohledej v jakékoliv učebnici, musí to tam být, například Chemie 1/ obecná a anorganická pro gymnázia, je taková modrá a dobře se z ní učí, snad se neučíte bez učebnice, ne? :)

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2739
Zlatý quentos 1322
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.