Jaja21

Pomůže mi někdo s rovnicí?

Potřebovala bych pomoci s tímto příkladem.
x = (x-4).3+2+2

Výsledek má vyjít x=4.. Ale nevím, jak se na něj přišlo.

a další příklad:

X = x-6
_______ +2 .3

Ten příklad je celý v jedné závorce i s +2 .. .3 už je za závorkou.

Výsledek má vyjít 0=0 .. Děkuji

Odpovědi
klumprt

1)
x= 3×-12+4 .....v závorce vynásobím každý člen třemi a 2+2 prostě sečtu
x= 3×-8 ........když odečtu 12 a přičtu 4 tak je to stejné jako bych odečetl 8, to dá rozum.
0=2×-8 ...... od obou stran rovnice jsem odečetl x, abych měl členy obsahující x jen na jedné straně.
8=2× ..........ke oběma stranám rovnice jsem přičetl 8, abych měl na jedné straně člen obsahující x a na druhé straně číslo.
4=x ...........obě strany rovnice jsem vydělil 2, abych měl na jedné straně x a na druhé číslo, čemuž se mezi námi matematiky říká tzv. výsledek 🙂

2)
x = ((x-6)/3 +2).3 ............to je to samé, co zadání, ale přepsané do srouzumitelněnjší podoby
x = (x/3–2+2).3 .............­.provedl jsem dělení u každého členu ve vnitřní závorce, následně upravím na
x = (x/3+0).3 .............o­dečíst a přičíst 2 je to samé co přičíst nulu
x = (x/3).3 ...........kos­metická úprava vedoucí nás k jednoznačnému a patrnému závěru, že
x = x ............když něco vydělím 3 a pak to vynásobím 3, tak je to jakobych s tím nic neudělal. Výsledek „0=0“ už je jen formalita, stačí od obou stran rovnice odečíst x. Správně by měl být výsledek rovnice formulován takto:
„Rovnice platí pro všechna x“

mosoj

Potřebuješ znát pouze , sčítání, odečítání, násobení, dělení.
Jejich priority a řešení rovnice.
Doplňuji:
No to nejdůležitější není zmíněno. Prioritu má násobení, proto nejdříve roznásobíme obsah závorky třemi a teprve potom sečítáme.
Ostatní je jenom obyčejné řešení velice jednoduché rovnice.

Agneta

Už jsem se těšila na pořádnou rovnici, a pak tohle…:DDD

mosoj

U toho druhého je zase třeba podle matematických priorit řešit nejdříve výpočty v závorce.