Tabak

Pokuty za plnoletého nevýdělečně činného syna

Kdo platí pokuty, právníky za plnoletého syna nevýdělečně činného? On si kupuje motorky a auto, pije, směje se nám, dělá druhou školu, u první neodmaturoval z matematiky, nyní dělá těžší školu. Nezavání to trochu nadbytečností? Školu má hotovu, mohl jít pracovat a zkusit maturitu za rok? Z dětí se může stát cokoliv a kdo chrání rodiče? On si může tedy vzít 5 právníků, na pokutách zaplatí desítky tisíc a my to zaplatíme?

Nejlepší odpověď
arygnoc

pozor na to – pokiaľ prvú školu nedokončil z vlastnej viny (nespravil skúšky), je dospelý a ďalšie štúdium je účelové, možno podať návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti – a uspejete.

čo sa týka pokút – je dospelý a teda i právne spôsobilý, zt oznamená, že nesie zodpovednosť za svoje činy, teda i pokuty.
hradiť za neho pokuty a právnikov nie je vaša povinnosť – pokiaľ ste ovšem nejaké zmluvy o zaplatení už nepodpísali.
treba sa naučiť hovoriť – nedám.

vhodné by bolo synovi i zrušiť trvalý pobyt a trvať na tom, nech sa vysťahuje (pri jeho nesúhlase je možné predbežné opatrenie súdu, ktoré mu to nariadi), aby ste o majetok neprišli v nejakej exekúcii.

;-Q

Další odpovědi
ivzez

Škoda, že jste toto neuvedl u první otázky, tyto informace
mění situaci. Pokud syn nezvládl dokončit školu (nesložil
maturitu), je situace jiná, než jak to původně vyznívalo.

Na jaké škole začal studovat? A začal studovat znovu
od začátku, nebo přestoupil do 3. nebo 4. ročníku?
(Těžko odhadovat, jestli je nová škola obtížnější – to může být subjektivní.)

Syn mohl ředitele původní školy požádat o povolení opakování
ročníku, nebo (pokud by škola nemohla vyhovět) jít na rok do práce
a pak si maturitu zopakovat …

  • ––––––––

Jak dopadl ten soud o výživné?

Jestli syn další školou uměle protahuje studium,
neměl by mu podle mne soud další výživné přiznat …

  • ––––––––

Poznámka:

Syn se mohl obrátit na OSPOD, mohl soud požádat o přidělení bezplatného právníka (jako nevýdělečný student by jej mohl získat), mohl se obrátit na bezplatnou občanskou poradnu, … (nemusel si brát drahého právníka)

Takhle to na mne působí dojmem, že Vám syn
dělá naschvály(, chtělo by to ale víc informací).
Doplňuji:

  • ––––––––

Za pokuty syn samozřejmě odpovídá sám.

Awe

Vydědit…

Pepa25

Dokud se soustavně připravuje na budoucí povolání máte povinnost výživného … Soudy neuznávají až druhou vysokou školu.
Nevím, jaké pokuty máte na mysli, v předchozím dotazu jste mluvil o nákladech na právníky po prohře, kdy jste mu odmítli platit výživné.
Samozřejmě mu můžete pohrozit vyděděním v budoucnu … Jinak rodiče nechrání nic, musí být ve vztahu ke svým dětem důrazní ve výchově …