huxa

Pokud vytvořím nějakou entitu s umělou inteligencí, která se umí sama od sebe rozhodovat, může nést ona zodpovědnost

za své skutky?

Doplňuji:
mowla-ovšem jestliže bude mít minimálně mozek z živé tkáně a její rozhodnutí nijak nebudu moci ovlivňovat ani ovládat? Zabít ji by poté bylo nehumání, stejně, jako je nehumání potrat, ne?

Odpovědi
anonym

Žádný právní řád takovou „entitu“ nezohledňuje (aspoň prozatím) – takže bys vždycky byl zodpovědný ty – jakožto tvůrce.
Doplňuji:
Musela by mít lidský mozek – a musel bys právně prokázat, že onen mozek má právní subjektivitu (´bývalého´ nositele – člověka).
😉

Nazdar Bazar

Musíš říct Goleme dost !

Psychotic

Právní zodpovědnost ne, pokud taková možnost nebude uzákoněna. Morální zodpovědnost nést může, ale nemusí – může ji mít pouze v případě, že mohla vědět, že to, co dělá, je špatné.

Zabít takovou entitu by nehumánní bylo, jako jakoukoli entitu s vědomím sama sebe. Potrat nehumánní není.

zjentek

ne ..rozhodovat se bude podle toho, co jí zákon a vláda dovolí a to se týká i tebe, jen s tím rozdílem, že tvá nepatřičná rozhodnutí vyřeší kriminál, zatímco tu tvou inteligenci ti zřejmě rovnou rozbijí ..takže trest smrti :o

huxa

mowla-dokázání by stačilo pouze otestováním, něco jako IQ testem, nikoliv? 🙂

anonym

Ne – ani vysoké IQ ti nezajistí svéprávnost…
😉
Navíc – právo reflektuje jen definované pojmy, nikoli experimenty…
😉
Přečti si Pozitronový muž (Isaac Asimov) – tam je tahle problematika (mimojiné) pěkně popsána…