Pokud slepý a hluchý člověk nějakým způsobem spáchá vraždu, tak jak pak probýhá soudní proces a obhajoba?

Nejlepší odpověď
led

Každý, kto nie je vyňatý zo súdneho procesu zo zdravotných dôvodov, kto už nie je mrtvý, či inak neprítomný, sa zúčastňuje súdneho procesu s verbálnou, či písomnou komunikáciou umožňujúcou mu sa na tomto súdnom procese aktívne podielať. K tomuto účelu sú prítomní aj poverení odborní tlmočníci.

Další odpovědi
Lgee

Brailovym písmem kde bude text, a obžalovaný musí odpovědět

Smlouvyzdarm

Dobrý den,
tak tomu říkám zajímavá otázka, i když je jasné, že je spíše hypotetická. Nějaký způsob dorozumívání musí existovat, třeba jak je naznačeno v dalších odpovědích. Ovšem osoba hluchoslepá se dá asi jen obtížně nějak vzdělávat a tak si nejsem jist, že by to muselo být zrovna prostřednictvím slepeckého písma. Spíše by to fungovalo obdobně jako když máte přiděleného nějakého tlumočníka, který by překládal. V tomto případě by to asi mohla být jen osoba, která by „vraha“ znala, tedy asi někdo z příbuzných, který by byl schopen interpretovat nějak jeho projev. Uvědomme si, že hluchoslepý nic nevidí ani nic neslyší a má tak jen velmi omezené možnosti vjemů, a i proto je pro něj asi mnohem těžší cokoliv pochopit, naučite se a nějak komunikovat.
Tak jako tak se domnívám, že takováto osoba by asi jen těžko spáchala vraždu. Myslím tím protizákonné zabití jiného člověka se stavem mysli známým jako „zlý úmysl“. I pokud by se to stalo, asi by se to jen obtížně prokazovalo, když by to nějaký příbuzný (překladatel) interpretoval třeba jako nutnou obranu, protože obviněný by mohl mít oprávněnou obavu, že mu chce někdo ublížit, když by tvrdil, že ho před tím třeba chytil za krk...... Navíc kam by ho asi tak zavřeli a kdo by se o něj staral. Stejně tak by mohlo být rozhodnuto i o tom, že nedokázal rozpoznat nebezpečnost svého jednání právě s ohledem na svůj hadicap a potrestán by nebyl.
Jarda