Foks

Pokud řeknu, že Česká republika je osídlena deseti milióny obyvatel, jak by to bylo v případě hradů?

Př. Česká republika je osídlena spousty obyvateli.

Česká republika je =>vhodné slovo<= spousty hrady.

Nejlepší odpověď
annas

Beru dotaz z pohledu jazyka, protože realita je jiná.

Věta je špatně.
Tvar spousty je chybný. – osídlena – kým, čím – 7. p.

  1. spousta – vzor žena .
  2. spousta/spoustu – příslovce.

ČR je osídlena spoustou obyvatel – značným počtem, velkým množstvím apod.

Při udávání počtu se upřednostňuje tvar obyvatel.

Stylizace podle vašeho příkladu – chybného tvaru, i takového, jaký má být.

ČR je zemí, v níž jsou (najdeme) spousty osídlených hradů
.
ČR je známá – proslavená – zajímavá – ozvláštněná spoustou hradů.

--
Jak nesprávně stylizovaná věta způsobí problémy.
.

Další odpovědi
Emefej

Česká republika je osídlena spoustou obyvatelů.

Dochy

Česká republika je poseta spoustou hradů.
V České republice se nachází mnoho hradů.
apod.

Dismas

Česká republeka jest poseta spoustou hradů.

gecco

Slovo „obyvatel“ se skloňuje podle vzoru „stroj“…
😉

palmal

Omyl. „Stroj“ je neživotný. Slovo „obyvatel“ se skloňuje dle „muž“.

Rozdíl je ve 4.pádě. Vidím stroj vs. vidím muže. Vidím obyvatele.

Emefej

Přišli 3 muži – přišli 3 obyvateli?

palmal

Přišli 3. mužové.

Kepler

Pro nevzdělance: přišli tři obyvatelé

palmal

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=226&­dotaz=sklo%C5%­88ov%C3%A1n%C3%AD%20mu%C­5%BEsk%C3%BDch%20­jmen#nadpis16

Cituji:
2.3 Koncovka -é

Koncovka -é je pozůstatkem staršího skloňování a mají ji podstatná jména utvořená příponami -tel (vzor „muž“)

palmal

…a navíc si myslím, že Emefej nepochopil otázku. Autor otázky chce nahradit slovo „osídlena“ tak, aby se to hodilo na hrady (rozuměj stavby).

annas

Máte pravdu, Emefej neodpověděl na otázku.

Ježe tazatel má v zadání chybu.

gecco

Tazatel položil otázku naprosto nesrozumitelně – a nedá-li si kdo ´práci´ s formulací otázky, ´nezaslouží si´ podle mne, relevantní odpověď (byť by se i dalo po nějakém hloubání smyslu dotazu dopídit…).