salsa verde

pokud používám stmívač k lampě tak kam jde ta „uspořená“ energie?

Nejlepší odpověď
Alesh

No nikam, zkrátka se tolik nespotřebuje. Je to jako když si pustíš míň vodu z vodovodu.

Další odpovědi
mosoj

Pro regulaci výkonu se používají tzv. bezeztrátové regulátory ponejvíce osazené tyristory nebo triaky.
Tyristor je vícevrsrvý polovoďičový prvek, který v regulátoru působí jako periodický nepřetržitý spínač.
Regulaci si lze potom jednoduše představit tak, jako když nepřetržitě zapínáte a vypínáte spotřebič. Toto se děje ale velice rychle v závislosti na kmitočtu el proudu. Po dobu vypnutí není žádná spotřeba proudu a regulace je tak bezeztrátová na rozdíl od odporového regulátoru kde se nespotřebovaná elektřina proměńuje v teplo.

baghira

Uspořená energie = neodebraná. Ne že by energie někam šla, ale jen odebereš jí ze sítě méně.