SteimlX

Pokud politik mluví nepravdu, je to zločin popř. přestupek?

Dala by se specifikovat „politická“ informace zakládajíci se na nepravdě podle § 199 trestního zákona jako šíření poplašné zprávy?

Nejlepší odpověď
klumprt

  • Víte jak se pozná, že politik lže?
  • Otevírá při tom ústa 🙂

Běžně vyslovované nesplnitelné sliby, vylhávání se z různých afér, překrucování ekonomických statistik apod. nejsou trestné.

Pak je samozřejmě více verbálních trestných činů, které politik (nebo kdokoli jiný) může při veřejném vystoupení spáchat. Namátkou např. Pomluva, Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob nebo Šíření poplašné zprávy.

Mimochodem, schvaluji váš zájem o trestní předpisy jen vezměte na vědomí, že zmíněné Šíření poplašné zprávy je v § 357 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku účinného již bezmála pět let. (Od 1.1.2010)
Dostupný např. zde: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/

Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon je možné studovat jen jako historický materiál.

Další odpovědi
zzzzz

Pokud nebude pod imunitou, a bude to jeho šíření mít vážné následky, tak ano.

Pepa25

Nepravdivost zprávy je až druhotná, hlavní je způsobení „nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva“. Řeči politiků většina lidí vůbec nebere vážně, takže tento znak nemají (obvykle) šanci naplnit … Výjimky by se samozřejmě našly …

mosoj

Je to samozřejmost.

ivzez

Mluví-li politik nepravdu, nejde o zločin ani o přestupek.
Je to jeho pracovní náplň. A čím lépe svou pracovní
náplň zvládá, tím je úspěšnější, tím rychleji stoupá výše …

Politici žádné poplašné zprávy nešíří …

Quimby

Ano dala, ovšem neplatí to jen pro politika, ale pro jakoukoliv osobu.
Lidé veřejně činní toho ale mohou docílit jednodušeji než ostatní.