autacek

Pokud jsou pro určení polohy ze satelitu třeba alespoň 4 družice, mohla by být každá z jiného navigačního systému?

(pochopitelně pokud je příjmač s jednotlivými systémy kompatibilní)

Odpovědi
Kepler

No, právě, že kompatibilní nejsou. Každý má jinou technologii. Je to konkurenční boj. Takže ty starší systémy už nejsou moc použitelné. Chci znát raději svou polohu s přesností na 1 metr, než se spokojit s informací, že jsem pravděpodobně doma, nebo na zahradě.

autacek

Popravdě u minulé mé otázky ohledně systému Galileo jsem v diskusi narazil na názor, že příslušné zpřesnění polohy není zapříčiněno „zprůměrováním“ určené polohy z více systémů, ale že to snad spolupracuje na vyšší bázi. No a když se podívám na odbornější text https://dspace­.cvut.cz/bitstre­am/handle/10467/61­706/F3-DP-2015-Grajciar-Jan-Vyuziti%20kom­binace%20GNSS%20­pro%20urcovani%20po­lohy.pdf?sequ­ence=2 tak jsem z toho již tuplem jelen.

anonym

právě toto kombinování je velké téma na kterém se pracuje prakticky na všech stranách, ať už jde o o beidou, velmi dobře kompatibilní systémy gps a galileo a relativně obtížněji slučitelný glonass, všechny tyto systémny neustále prochází modernizacemi a obměnami které mají za cíl maximálně zjednodušit výrobcům koncových zařízení konstrukci GNSS čipu schopného na jediném bandu a s dostatečnou abstrakcí komunikovat s kteroukoliv družicí bez ohledu na to z jaké je subsítě. Rok 2020 by měl být v tomto přelomový minimálně s pohledu snadného provázání GPS a Galilea, osatně víc napoví schéma GNSS řešení které se snaží spojovat všechny 4 exustující konstelace družic. Je patrné že cílem zapojení je abstrakce softwaru od použíte frekvence a obecně všech technických rozdílů jendotlivých konstelací, tak aby software už mohl pracovat s jednou velkou 100 družicovou sítí bez ohledu na to z jakých částí je složena. Cílem je nyní sjednotit frekvence aby došlo i k výraznějším úsporám baterie těchto koncových zařízení. http://gpswor­ld.com/wp-content/upload­s/2014/01/Fig10­.jpg , na schématu vidíme GNSS čip Teseo-3