piraňa103

Pokud člověk ztratí OP a někdo ho zneužije, např. na půjčku, jde to někde dohledat a následně se i účinně bránit?

Původní neotázka

Pokud člověk ztratí občanský průkaz a někdo ho zneužije na bankovní/nebankovní půjčku atd…

Jde to někde dohledat a následně se i účinně bránit?

Nejlepší odpověď
johana 56

Ztráta občanského průkazu / Co dělat při ztrátě nebo odcizení občanského průkazu?

•neprodleně ohlásit ztrátu nebo odcizení občanského průkazu
1.kterémukoliv obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (tj. tam, kde se vydávají občanské průkazy), v hl.m. Praze kterémukoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22 nebo
2.kterémukoliv matričnímu úřadu,
3.odcizení občanského průkazu (nikoli ztrátu) lze ohlásit také Policii České republiky.

http://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx?q=Y2hud­W09MTI%3d

Při nahlašování ztráty určitě získáte informace, jak postupovat v případě možného zneužití.

Další odpovědi
kelley

Po nahlášení ztráty a zápisu do databáze jej samozřejmě vyhledat lze: http://www.mvcr­.cz/clanek/da­tabaze-neplatnych-dokladu.aspx . Například banka, která by dala někomu půjčku bez takové kontroly by asi brzy skončila…

marci1

Ztrátu OP je nutné neprodleně nahlásit na Policii ČR. 🙂

ivzez

Dohledat to nelze a bránit se lze pouze v případě,
že původní vlastníkdobře uchová potvrzení od policie o ztrátě OP.

[Nelze se bránit uzavření smlouvy o půjčce,
lze se bránit až vymáhání nesplacené částky.]