Avatar uživatele
Rokio

Pokud bych někoho autem srazil neúmyslně, ale přál bych si smrt dané osoby, byla by to pořád nedbalost?

Jde o to, že bych někoho usmrtil, protože jsem se dostatečně nevěnoval řízení. Byl bych nepozorný. Pak bych se ale dozvěděl, že jsem srazil například osobu, kterou moc nemusím, takže bych měl radost ze smrti daného člověka, ale zároveň bych danou osobu nesrazil schválně.

Kdybych u soudu řekl, že jsem nechtěl srazit svoji oběť (neplánoval jsem to/nerozhodl jsem se pro to), ale přál jsem se její smrt, byl by to úmysl, nebo pořád ještě nedbalost?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zjentek před 267 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

To, jestli je čin posuzován jako nedbalý nebo úmyslný, závisí na situaci v době činu, nikoliv na pocity a myšlenkách po činu. Nedbalost znamená, že jste něco udělali nerozvážně, neúmyslně, bez toho, aniž byste si uvědomovali možné následky. Pokud byste tedy někoho neúmyslně srazil autem z nepozornosti, považovalo by se to za nedbalost, i kdyby se později ukázalo, že jste si přál smrt této osoby.

Ovšem pokud by byly důkazy o tom, že jste danou osobu srazil schválně, nebo byste se přiznal k tomu, že jste ji měl úmysl srazit, pak by se jednalo o úmyslný trestný čin.

V této hypotetické situaci, kterou popisujete, by to pravděpodobně byla stále nedbalost, protože jste neplánoval srazit konkrétní osobu a nehodě jste zabránil především z nepozornosti. Tedy pokud by nebyly žádné důkazy o tom, že jste měl předem úmysl tuto osobu ublížit.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Naštěstí magor tvého typu nikdy nedostane řidičák. Zdá se, že nedáš pokoj, dokud tě nezašijou do ústavu, tohle není normální.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Rokio, tvl už to nepiš bo do ústavu pro choré s hlavou nevědomky dostaneš chudáka Elkona 🤦‍♂️

Nový příspěvek