Pokud by se dřevo potřelo pryskyřicí a nechalo zaschnout, tak by to plnilo funkci jako ochranný nátěr?

Řekněme jako alternativa místo lakování, barvy na dřevo.
Otázka směřuje k čistě dřevěným povrchům bez dodatečných úprav.

Netuším však jak je to z tuhnutím např rozpálené pryskyřice, či zda-li je lepší jen obyčejná.

Odpovědi
Cenobita

Pryskyřice jako taková obsahuje některé látky, kvůli nimž lepí a chytá se na ni prach, než vyschne by to trvalo velmi dlouho, nepovažuji to za vhodné. Pokud by se pryskyřice destilovala vznikla by kalafuna, ta už se sice nelepí, ale je křehká, takže by docházelo k praskání povrchu. Ideální je použít nějaký vhodný lak, tak jak to dělali naši předci, například housle se lakují přírodními laky, tyto laky jsou vhodné na nábytek.

Drap

Použij včelí vosk, nebo nějaký voskový nátěr. Pryskyřice by sice dřevo ochránila ale bylo by to nepraktické a k pravidelnému používaní nevhodné.

dr.luha

Na technickou ochranu postačí fermež nebo stačí běžný slunečnicový olej – vysychá (zraje) asi 14 dní.