pedro locco

Podle jakého vzorce lze vypočítat obsah tubusového fóliovníku?

Potřebuji vypočítat povrch fóliovníku – fólie potřebné pro jeho pokrytí.

Odpovědi
Michal Kole

Je to vlastně obdélník stočený do válce

takže délka kruhu je pi*d to je základna a výška je krát v

S= pidv
Doplňuji:
Dík manone

Neuvědomil jsem si že tam není „střecha“. On se příklad lépe řeší, když je přímo nákres co autor zamýšlí a počtář nemusí myslet za něj.

manon

Michal Kole: Ale to ne. Takový fóliovník si neumím představit. Pod tubusovým fóliovníkem bych si představila tedy oblokovou čelní a zadní stranu – pak změřit délku oblouku x délka fóliovníku – to je obdélník. Potom k tomu ta přední a zadní stěna, tam bych moc nepočítala, ale brala výšku oblouku x šířka, to, co zbyde nad obloukem bude odpad, protože tam toho moc z kousků neposkládáš. Musí se každá ta část pak vyskládat z pruhú podle šíře fólie.

mosoj

Potřebuješ vypočítat plochu a ne obsah.
Pro plochu vyjdeš z výpočtu obvodu kruhové úseče a vynásobíš délkou tubusu foliovníku.

Zde jsou vzorečky. Podle toho co dokážeš změřit.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kru­hov%C3%A1_%C3%BA­se%C4%8D