Frogman

Podle čeho jsou pojmenována pohoří a jejich nejvyšší body?

Nejlepší odpověď
annas

Něco v odkazu.
http://procpro­to.cz/histori­e/jazykove-toulky-po-horach-aneb-jak-vznikly-nazvy-ceskych-hor/

Např. "Lužické hory jsou sice poměrně nízké, ale tamější příroda je krásná. Díky jejich luhům, močálovitým loukám a lužním lesům má pohoří také svoje jméno už od raného středověku.

"Krušné hory dostaly svůj název podle staročeského slova „krušec“, což byla hrouda nerostu, rudy. Vlastně se jedná o překlad z německého „Erzgebirge – Rudné pohoří“. Tak se jim ale říká až od 16. století, dříve se jim říkalo franským slovem „Fergunna“ (Horstvo) nebo starosaským „Mirihwidu“ (Temný les). A Češi je v raném středověku někdy označovali jako „Vyšehory“.

Chřiby. Sám název je značně starý. Buď pochází ze staročeského výrazu „chřib“, který označoval kopec. Pocházet ale může také z praevropského „grib“ (skála, pahorek) " atd.

Názvy jsou staré, takže pojmenování vznikla podle charakteru pohoří či hor, podle řek, které zde pramení naleziště surovin, lesních porostů, okolní krajiny, pokrytí sněhem (Sněžka), Praděd (po legendárním ochránci hor) atd.
Názvy se i v průběhu věků často měnily, až se ustálily na současných.

Ještě něco
http://cestova­ni.idnes.cz/tou­lky-ceskem-aneb-kde-se-prtaly-postole-fff-/po-cesku.aspx?c=A060804­_173407_igcechy_tom
Jeseníky – hory jesenné, Beskydy – pojmenování má souvislost s valašskou kolonizací atd.

Další odpovědi
Mc Merkurion

…a chceš to jmenovitě?

Drap

Vždy podle místních nebo již zažitých názvů. Pokud by jsi objevil nějaké neznámé pohoří, můžeš ho pojmenovat po sobě.