metro

Podle čeho přesně se rozlišuje mezi lehkým a středně těžkým či mezi středně těžkým a těžkým zraněním?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste, kterou oblast zranění máte na mysli. Zranění se takto rozlišují jen laicky, lékaři je číslují.

Záleží na tom, který orgán či část těla jsou poškozené.

Třeba poranění hlavy-

lehké zranění – ztráta vědomío do 5 minu
střední zranění – do 15 minut
těžké zranění – pokud trvá bezvědomí déle než 15 a maximálně do 30 minut.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=3eq4DwA­AQBAJ&pg=PT178­9&lpg=PT1789&dq=Kla­sifikace+lehk%C3%A9ho,+s­t%C5%99edn%C3%AD­ho+a+t%C4%9B%C5%BEk%C3%A­9ho+poran%C4%9Bn%C­3%AD&source=bl&ot­s=LkHQGmb_uz&sig=AC­fU3U2hHLmzvfMp__Fu2nO­iOZ9Q8xxUSQ&hl=cs&sa=X­&ved=2ahUKEwi3_Jmklur­nAhUuUhUIHb9pC-MQ6AEwBXoECAs­QAQ#v=onepage&q=Kla­sifikace%20leh­k%C3%A9ho%2C%20st%C5%99ed­n%C3%ADho%20a%20t%C­4%9B%C5%BEk%C3%A9ho%20po­ran%C4%9Bn%C3%AD&f=fal­se

--

Na netu definci těchto zranění nenajdete. Protože každé zranění se posuzuje zvlášť, záleží na rozhodnutí lékaře.

Např. Podle vyhlášky č. 32/2001 Sb., o evidenci dopravních nehod, se pro účely evidence dopravních nehod považuje za těžké zranění těžká újma na zdraví podle trestního zákona a za lehké zranění jiné než těžké zranění, a to i tehdy, nedojde-li k pracovní neschopnosti.

Samotný pojem zranění zde definován není

Chirurgicky se jednotlivá traumata klasifikují podle stupnice AIS (Abbreviated Injury Scale) podle závažnosti stupni od nejlehčího 1, po nejtěžší (inoperabilní) 6. Pro polytraumata se používá Injury Severity Score (ISS), které může nabývat hodnot od 0 do 75.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%9Araz

Našla jsem hodnocení ISS, – úrazy se bodují – např. traumatolige – platí světově.

"Rozšířený skórovací systém závažnosti poranění v traumatologi­iu každé z uvedených anatomických oblastí jsou přiděleny body od jedné do pěti.

Chcete-li se dovědět víc, pročtěte si odklaz, kde je způsob hodnocení. nejen z oblasti úrazů

https://www.u­zis.cz/system/fi­les/Klasifika­ce-2016-11-08-08_Vyhnanovska_Os­tatni_klasifi­kace.pdf

Další odpovědi
Drap

Podle druhu poranění.

Mc Merkurion

… podle doby léčení … nechci se hádat, ale bylo to se mi zdá nějak týden a je to těžký …

zjentek

Naražený malíček je lehké poranění. Otevřená zlomenina malíčku je středně těžké poranění. Ufiknutý malíček je poranění těžké. Tak to vidím já. (;

Více také zde>>> https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-jsou-hranice-mezi-lehkym-stredne-tezkym-a-tezkym-poranenim

Hufnágl

To rozlišuje ošetřující lékař, já to netuším. Ale… jednou jsem četl, že byl zraněný policista při výkonu služby. Měl pochroumaný malíček, a lékař do zprávy napsal, že se jedná středně těžké zranění. Jaké by to bylo zranění, kdyby měl malíček zlomený – smrtelné?

zjentek

Hufnágl, jenže co když POCHROUMÁNÍ je těžší zranění, než zlomenina? He? D;D;

Hufnágl

Jo, a pro zraněného letěl vrtulník. 😁