Kura

Platím-li daň z pozemku, kde není určen vlastník, mám na tento pozemek nárok po roce 2024 jako první automaticky ?

Pozemek užívám více než 40 let a mám k tomu i doklady, že platím daň z pozemku (pozemek jsem nevlastnil jen užíval a užívám).
Po digitalizaci je ale pozemek brán jako „vlastník neznámý“, daň platím dál.
Na pozemkovém úřadě mě bylo sděleno, že pozemek bude ke koupi až po roce 2024, do té doby s ním nikdo nic neudělá, protože by se mohl bývalý vlastník přihlásit. Bývalý vlastník je ale známý a klidně podepíše, že k pozemku nemá žádný doklad, že by jej kdy jejich rodina vlastnila, tím pádem nemůže vznést nárok na pozemek. Samozřejmě žádného úředníka to nezajímá a dokonce ani soud.
Takže.
Mám nárok na tento pozemek jako první po roce 2024 nebo se může stát, že nějaký spekulant 1.1.2024 skoupí všechny pozemky s označením „vlastník neznámý“ ?

Odpovědi
Anemone

Ano, máte nárok jako první. Pozemek zřejmě po roce 2024 propadne státu a stát bude prodávat. Platí, že v případě prodeje státního majetku má vždy jako první nárok nájemce. Teprve když nájemce neprojeví zájem, prodá stát tomu kdo zaplatí víc.

Dochy

Co kdyby vlastník zkusil „vydržení“ (v dobré víře užíval jako vlastní)
U vás to podle mně nepřipadá v úvahu, sám tvrdíte, že majitele znáte (předpokládám, že jste měl pozemek v nájmu) ale majitel by podle mně měl mít slušnou šanci.