nikolqa.o

Platí se daň z nabytí nemovitosti při stavbě rodinného domu, pokud se jedná o první pořízené bydlení?

Dobrý den,

s přítelem si chceme nechat postavit rodinný dům „na klíč“. Bude to naše první vlastní bydlení. Víme, že od 1.11.2019 proběhly nějaké změny v tom, kdo daň z nabití nemovitosti platí a kdo ne. Bohužel z toho nejsme moc moudří.

Nikde jsme se pořádně nedočetly, zda v případě stavby RD, v případě, že je to naše první vlastní bydlení budeme platit 4% daň z nabití nemovitosti nebo ne.

Můžete nám prosím někdo trochu objasnit?

Děkuji za odpověď.

Pozor – nabití x nabytí

Odpovědi
Hlada

Od 1.11.2019 je rozšíření osvobození od daně z nabytí na jednotky v rodinném domě. Dříve to bylo pouze v bytovém domě. To se vás nejspíš netýká. Osvobození není na vaše první bydlení, ale na první prodej nemovitosti po výstavbě do 5 let. Vy tuto daň platit nebudete.
Dobře si ale rozmyslete podílové vlastnictví. To bývá velmi často zdrojem vážných konfliktů. Nejlepší je, když nemovitost má jen jednoho vlastníka nebo ji vlastní manželé s neupraveným SJM.