maschin

Platí profesní průkaz na náklaďák i na autobus a náklaďák s přívěsem?

Když si udělám průkaz profesní způsobilosti jakoby k náklaďáku (skupina C), na který mám řidičák, tak mi ten profesák bude platit i pro náklaďák s přívěsem (C+E) a autobus (D), popřípadě kloubový autobus (D+E), pokud se rozhodnu udělat si na ně řidičák? Nebo musí být profesní průkaz pro všechno?

Nejlepší odpověď
gecco

Vrámci rozříření řidičáku (o další ´skupinu´) si musíš rozšířit i ´profesák´.

Další odpovědi
cukrar

Nejsem přesvědčen na 100% ale profesák je jen jeden pro všechny Vámi vypsané skupiny.
Navíc, není již profesní průkaz, ale kód v řidičáku.

Doplňuji:
Přesněji, zaskočila mne odpověď od gecco,
dle ceníku na autobus bude rozšíření..
http://vtcentrum­.cz/cenik/

lukas.zmizik

  1. profesní průkaz se dělí na dvě skupiny a to buď – C1, C, C1E a CE a potom na skupiny D, D1, D1E a DE … tedy žádný profesák na skupinu CE se nedělá, pokud někdo udělal profesák na náklaďák, platí mu i tehdy, až si dodělá přívěsy, návěsy…pokud má dotyčný skupinu C, CE + profesní průkaz a následně si dodělá skupinu D, pak si musí rozšířit i profesák na skupiny D
  2. na kloubový autobus není potřeba D+E nýbrž pouze D, jelikož se jedná o jedno motorové vozidlo, nikoli soupravu vozidel

Doplňuji:
gecco: v rámci rozšíření z C na CE si profesák nerozšiřujěš, ale v rámci rozšíření z C na D musíš rozšířit